ZÁDUŠNÍK BREČTANOVITÝ  (Glechoma hederacea L.)
Hluchavkovité (Lamiaceae)
česky: popenec břečťanovitý
anglicky: Ground Ivy
nemecky: Efeu-Gundermann (Ephenblättrige)
rusky:  Будра плющевидная

Opis: trváca bylina, holá alebo roztrúsene odstávajúco chlpatá, na báze s nadzemnými až 1 m dlhými bylinnými, zakoreňujúcimi, štvorhrannými poplazmi. Dorastá do výšky 0,10 – 0,40 m. Listy sú striedavo protistojné, krátko stopkaté, stopky kratšie ako internódiá, obličkovité až srdcovité. Kvety sú usporiadané v dvoj- až päť-početných papraslenoch v pazuchách stredných a horných listov. Kvitnú v marci až v júli, sú medonosné a príjemne voňajú. Kalich je 5,0 – 6,5 mm dlhý, odstávajúco krátko chlpatý. Zuby horného pysku kalicha sú trojuholníkovité, na vrchole hrotité. Koruna je 10 – 20 mm dlhá, modrofialová (zriedka ružová alebo biela), na dolnom pysku červeno bodkovaná. Tyčinky kratšie ako horný pysk. Plody sú štyri hladké tvrdky.    

Rozšírenie a výskyt: hemikryptofyt, geofyt, rozšírený v mediteránnej až boreálnej a oceánickej oblasti Európy a Ázie. Na Slovensku je rozšírený od nížin do horského stupňa, rastie na vlhkých, humóznych, piesočnato-hlinitých až ílovitých pôdach, prevažne na zamokrených lúkach, okrajoch ciest a v záhradách. Okrem tohto druhu je na Slovensku rozšírený zádušník chlpatý (Glechoma hirsuta Waldst. et Kit.) a ich vzácne sa vyskytujúci kríženec zádušník panonský (Glechoma x pannonica Borbáš).   

Možnosti získavania: zberom rastlín z prírody.    

Droga: usušená kvitnúca vňať – Glechomae herba (syn.: Glechomae hederaceae herba, Hederae terrestris herba). Pomer zosušenia je 5 : 1.   

Obsahové látky: triesloviny (5 – 7 %), silica (do 0,3 %), horčiny – glechomín,  organické kyseliny, saponíny, živica, cholín, minerálne soli a i.    

Liečivé vlastnosti a účinnosť: droga pôsobí pre obsah trieslovín sťahujúco (adstringens). Prítomnosť horčín a silice podporuje tvorbu žalúdočných kyselín a zlepšuje trávenie (metabolikum, stomachikum). Obsahové látky drogy priaznivo vplývajú na činnosť dýchacích (expektorans), tráviacích a močových ciest (diuretikum); sú účinné pri zápalových ochoreniach týchto orgánov (mierne antiseptikum, antiflogistikum).    

Použitie: droga a prípravky z nej sa používajú pre svoj sťahujúci účinok pri žalúdočných a črevných problémoch (dyspeptické ťažkosti, katar žalúdka a čriev, preháňanie, hnačky a pod.). Pri ochoreniach dýchacích ciest sa používa ako účinné expektorans na uľahčenie odkašliavania, pri astme; tiež ako podporný prostriedok pri tuberkulóze. Vo forme záparu sa užíva pri poruchách pečene, pri žlčníkových kameňoch. Výrazný terapeutický efekt sa dosahuje pri vonkajšom použití pri zápalových ochoreniach kože formou omývania ťažko sa hojacich rán; kúpeľov pri hemoroidoch. Ako kloktadlo sa užíva pri zápale ústnej dutiny. V ľudovom liečiteľstve sa používa pri nechutenstve a poruchách látkovej premeny.    

Toxicita: pri  dodržaní terapeutickej dávky (1,5 g) sa nezistili škodlivé a vedľajšie účinky. Glechomín v čerstvej vňati pôsobí toxicky po spasení väčšieho množstva rastliny hospodárskymi zvieratami.  Potvrdil sa  toxický účinok na kone.

ISSN 1335-9878

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby