Calendula officinalis, čeľaď Asteraceae

  • CH: Jednoročná bylina s rozkonárenou 30 – 50 cm vysokou stonkou, ktorá je zakončená nápadnými úbormi oranžovožltých kvetov. Lopatkovité listy sú chlpaté, celistvookrajové a sediace. V hornej časti stonky sú podlhovasté, celistvookrajové alebo riedko zúbkaté. Plod je ohnutá nažka bez chocholca.

  • DG: (Calendulae flos) Drogu tvoria jazykovité a rúrkovité kvety žltej alebo žltooranžovej farby.

  • OL: Kvetné úbory obsahujú silicu (mentón, izomentón, terpinén, kadinén), flavonoidy (izoramnetínové a kvercetínové glykozidy), triterpénové alkoholy (taraxasterol, arnidiol, ß-amyrín), fenolové kyseliny (kyselinu salicylovú), horčiny a polyacetylény. Ich zafarbenie je podmienené obsahom žltých a červených karotenoidových farbív, dobre rozpustných v tukoch (karotény a xantofyly).

  • KI: Vnútorné užívanie nechtíka ako spazmolytika a cholagoga je v súčasnosti už obsolentné. A už vonkoncom nie je vhodné pre tehotné a dojčiace ženy.

  • D: Na prípravu záparu: 10 – 15 g drogy na 1 liter vody; používa sa externe 2-krát denne. Tinktúra: 1 kávová lyžička v pohári vody (200 ml); pije sa po jedle. Masť: postihnuté miesta sa potierajú 2-krát denne.

  • P: Nechtík je najznámejšie hojivé antiseptikum; má sťahujúci účinok, podnecuje prekrvenie pokožky, pôsobí protizápalovo a podporuje tvorbu granulačného tkaniva. Jeho podávanie sa osvedčilo pri rôznych nehojacich sa hnisavých kožných afekciách, najmä pri vredoch predkolenia a dekubitoch, keď po vyčistení rany urýchľuje epitelizáciu a tvorbu granulačného tkaniva. Veľmi priaznivo podporuje regeneráciu jaziev. Vodné výťažky sú vhodné na výplachy pri zápalových ochoreniach rodidiel. Protizápalový účinok sa využíva aj v terapii zápalov ústnej dutiny alebo hrdla. V kozmetike sa nechtík používa do prípravkov na suchú a citlivú pleť. Často sa kombinuje s inými druhmi kozmeticky pôsobiacich rastlín. V súčasnosti sa vnútorne nepoužíva.

  • IT: Nie sú známe. NU: Ojedinele sa môžu vyskytnúť alergie u pacientov citlivých na rastliny čeľade Asteraceae.

Nechtík lekársky

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby