Hyssopus oficinalis, čeľaď Lamiaceae

CH: Trváci, husto rozkonárený vždyzelený ker dorastajúci do výšky 40 až 120 cm. Na priamych štvorhranných stonkách vyrastajú úzke, čiarkovito kopijovité, jemne ochlpené, lesklé listy. V pazuchách listov sa nachádzajú jemne ochlpené riedke paprasleny sýtomodrých až modrofialových päťpočetných rúrkovitých kvetov s dvojpyskatou korunou. Plody sú tvrdky.

DG: (Hyssopi herba) Drogu tvorí celá usušená vňať sivej farby s kvetmi bez drevnatejúcich častí stoniek a plodov. Má korenistú gáfrovú vôňu a príjemnú horko-korenistú chuť.

OL: Hlavnú farmakologicky účinnú obsahovú látku predstavuje silica (pinén, limonén). Droga ďalej obsahuje flavonoidy, triesloviny, kyselinu oleánovú a ursolovú.

KI: Nie je vhodný pre tehotné a dojčiace ženy.

D: Na prípravu záparu: 1 – 2 kávové lyžičky na šálku čaju; pije sa 3-krát denne. Tekutý extrakt: 2 – 4 ml denne. Izolovaná silica: 1 – 2 kvapky éterického oleja ako expektorans.

P: Silica má výrazné antiseptické vlastnosti, ktoré sa využívajú v terapii zápalov ústnej dutiny a hltana na kloktanie alebo výplachy. Tento účinok podporujú aj flavonoidy a triesloviny. Silica sa vylučuje vydychovaním, čím uľahčuje odkašliavanie a odhlienenie pri zápaloch horných dýchacích ciest a pri astme. Súčasne pôsobí bakteriostaticky priamo na sliznicu dýchacích ciest. Preto sa ordinuje rovnako pri zápalových ochoreniach dýchacích ciest, ako aj pri chronických respiračných chorobách. Uvedené účinky sa využívajú aj pri mikrobiálnych dyspepsiách a iných zápalových ochoreniach tráviacej sústavy.

IT: Nie sú známe.

NU: V terapeutických dávkach neboli zaznamenané žiadne nežiaduce účinky. Keďže silica má centrálne stimulačné účinky, môže podávanie izolovanej silice vo vysokých dávkach vyvolať celkové kŕče.

Yzop lekársky

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby