Agrimonia eupatoria, čeľaď Rosaceae

  • CH: Trváca bylina s jednoduchou priamou stonkou, zakončenou riedkym strapcom drobných žltých kvetov. Dorastá do výšky 30 – 100 cm. Spodné listy rastú takmer v prízemnej ružici, striedavo jarmové, perovito zložené, zúbkaté, smerom nahor k byli sa nápadne zmenšujú. Plody sú háčikovité nažky.

  • DG: (Agrimoniae herba) Drogu tvorí celá vňať rastliny. Byľ je hranatá, drsno chlpatá, často rozkonárená, s nepárnoperovitými listami. Žlté kvety sú v koncových strapcoch.

  • OL: Hlavné účinné látky predstavujú katechínové triesloviny. Droga obsahuje ďalej triterpény, kyselinu kremičitú, amid kyseliny nikotínovej, stopy silice a železa.

  • KI: Vnútorné užívanie repíka nie je vhodné pre ženy počas tehotenstva a dojčenia.

  • D: Na prípravu záparu 1,5 – 3 g (1 kávová lyžička) na pohár vody; užíva sa niekoľkokrát denne. Tekutý extrakt: 2 – 4 ml. Tinktúra: 2 až 4 ml (1 : 5 v 45% etanole); užíva sa 3-krát denne. Na vonkajšie použitie sa pripraví odvar: 30 – 50 g drogy sa po krátkom povarení v 500 ml vody nechá 15 minút odstáť.

  • P: Pre obsah trieslovín sa vnútorne užíva ako adstringens, antiflogistikum, dezinficiens a mierne cholagogum pri zápalových chorobách tráviacej sústavy, pri kapilárnom krvácaní z tráviacej sústavy, pri chronických ochoreniach pečene, žlčníka a v pediatrii pri dyspepsiách. Zvonka sa používa vo forme obkladov, výplachov a kúpeľov pri zápalových kožných ochoreniach, hnisavých vyrážkach, vredoch predkolenia aj pri drobných poraneniach a omývaní rán po chirurgických zákrokoch alebo na kloktanie pri zápaloch horných dýchacích ciest.

  • IT: Nadmerné užívanie fytofarmák s obsahom repíka ovplyvňuje liečbu antikoagulanciami a antihypertenzívami. S dvojmocnými kovmi (Fe, Cu, Al, Mg) tvoria triesloviny neúčinné komplexné zlúčeniny, to znamená, že antacidá s ich obsahom a multivitamíny nie je vhodné súbežne užívať s fytofarmakami s obsahom repíka

  • NU: V terapeutických dávkach neboli zaznamenané žiadne nežiaduce účinky. Neodporúča sa však prekračovať stanovené dávkovanie pre možný vznik nepriaznivých účinkov.

Repík lekársky

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby