Aloe spp., čeľaď Rosaceae

  • CH: Aloa je drobná tropická rastlinka. Má svetlozelené dužinaté listy so zúbkatým okrajom, dorastá do výšky cca 60 cm.

  • DG: Drogu (Cynosbati fructus) tvorí tmavohnedá, slabo sa lesknúca nepriehľadná hmota alebo hnedý prášok (štandardizovaný suchý extrakt aloy), ktorý je u nás zaradený medzi oficinálne drogy Slovenského liekopisu (SL 1).

  • OL: Terapeutický účinok aloy je viazaný na komplex účinných látok a ich synergické pôsobenie. Významné sú najmä proteíny a glykoproteíny, monosacharidy a polysacharidy (aceman) a antrachinónové deriváty (aloín, aloeemodín). Droga ďalej obsahuje aminokyseliny, vitamíny, stopové prvky (Mn, Fe, Cu, Zn, Ca, Mg, K, Pb) a fenolické kyseliny.

  • KI: Vnútorné užívanie fytofarmák s obsahom aloy nie je vhodné pre ženy počas tehotenstva a dojčenia. Rovnako nie je vhodné pre pacientov s ochoreniami tráviacej sústavy.

  • D: Prášok: 50 – 300 mg v jednotlivej dávke; užíva sa pred spaním. Šťava z aloy: 1 polievková lyžica po jedle; užíva sa 3-krát denne.

  • P: Na vonkajšie použitie sa osvedčila lieková forma gélu pri poštipnutí hmyzom, kožných vyrážkach, spáleninách zo slnka, pri nehojacich sa ranách, kvasinkových infekciách kože a ako kožný zvlhčovač. Používa sa aj na veľmi suchú pokožku, najmä pri ekzémoch a na citlivú pokožku tváre. Aplikuje sa počas dňa 3- až 5-krát. Vnútorne sa aloa užíva v rámci prevencie a terapie zápchy. V nízkych dávkach pôsobí ako účinné cholagogum a stomachikum, užitočná je pri nechutenstve. V takom prípade je však nutná opatrnosť. Vnútorné užívanie nie je vhodné pre tehotné ženy z dôvodu rizika vzniku maternicových kontrakcií a zvýšeného rizika potratovosti. Rovnako nie je vhodné pre dojčiace žieny pre pravdepodobnosť ťažkých kŕčov a hnačiek u detí.

  • IT: Nie sú známe.

  • NU: Chronické vnútorné užívanie prípravkov s obsahom aloy môže spôsobiť podráždenie tráviacej sústavy, hnačky, zápal čreva, vred až karcinóm hrubého čreva; z tohto dôvodu nie je vhodné užívať ju dlhšie ako desať po sebe idúcich dní.

Aloa

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby