Allium sativum, čeľaď Apiaceae

  • CH: Bylina vysoká do 80 cm. Listy má ploché, sivozelené, na vrchnej strane žliabkaté. Belavé kvety tvoria riedky skrutkovitý okolík. Plody sú drobné cibuľky.

  • DG: (Allii bulbus) Drogu tvorí cibuľa cesnaku charakteristického pachu a chuti. Je zložená z dužinatých podlhovastých strúčikov, zakrytých obalom z bielych alebo fialkovastých šupín.

  • OL: Droga obsahuje vyše dvesto účinných látok. Farmakologicky najdôležitejšia je silica (0,3 %) zložená zo sírnatých zlúčenín aliínu, alicínu a aloénu. Aliín sa mechanickým porušením tkaniva drogy enzymaticky mení na medziprodukt – kyselinu alylsulfénovú a tá sa ďalej mení na páchnuci alicín (S-alylcysteinsulfoxid), zodpovedný za všetky významné účinky drogy.

  • KI: Prípravky s obsahom cesnaku sú kontraindikované pri hypertyreóze. Nie sú vhodné ani pre pacientov s akútnym zápalom žalúdka alebo žalúdočným vredom.

  • D: Čerstvý cesnak: 4 g denne (max. 5 strúčikov denne). Práškovaná droga: max. 900 mg denne.

  • P: Cesnaku sa pripisujú antitrombotické, hypolipidemické, anti hypertenzívne, antioxidačné a antibakteriálne účinky. Indikuje sa ako doplnková terapia pri ochoreniach kardiovaskulárneho systému, po mozgovej príhode, pri ateroskleróze, koronárnej trombóze a iných cievnych ochoreniach. Bol dokázaný aj chemoprofylaktický účinok cesnaku. Redukuje riziko vzniku kolorektálneho, žalúdočného, pľúcneho a ezofagiálneho karcinómu. Pri zápalových a plesňových ochoreniach v ústnej dutine sa odporúča lokálna aplikácia.

  • IT: NSAID antikoagulanciá, antihypertenzíva a liečivá inhibujúce pečeňový metabolizmus (cimetidín, ciprofloxacín, claritromycín, diltiazem, enoxacín, erytromycín, fluoxetín, fluvoxamín, itrakonazol, ketokonazol, paroxetín, ritonavir, nefazodon) pôsobia s cesnakom synergicky, resp. aditívne.

  • NU: U citlivých jedincov sa môžu vyskytnúť dyspeptické ťažkosti alebo pri lokálnej aplikácii alergické prejavy. U detí do dvoch rokov je nutná opatrnosť pri podávaní čerstvého cesnaku, jeho extraktov alebo silice. Hojné užívanie môže spôsobiť podráždenie úst a žalúdka. Dlhodobé užívanie, prípadne nárazové vysoké dávky môžu vyvolať nauzeu, vracanie, hnačky. U jedincov s nižším krvným tlakom môžu nastať až mdloby. Pri užívaní vysokých dávok sa pridružuje cesnakový zápach.

Cesnak kuchynský

ISSN 1335-9878

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby