Fragaria vesca, čeľaď Rosaceae

CH: Trváca bylina s dlhými poplazmi, ktoré vyrastajú z prízemnej ružice trojpočetných listov so zúbkatým okrajom. Kvety vyrastajú na vrchole jednoduchých stoniek, usporiadané v okolíkovom vrcholíku, sú bielej farby. Plody sú červené opadavé plodstvá (jahody).

DG: (Fragariae folium) Drogu tvoria mladé trojpočetné listy s krátkymi stopkami. Droga nemá pach a chuť má horkastú a slizovitú.

OL: Hlavné farmakologicky účinné látky sú katechínové triesloviny. Droga ďalej obsahuje flavonoidy, silicu, leukoantokyány a kyselinu askorbovú.

KI: Užívaniu fytofarmák s obsahom tejto drogy by sa mali vyhnúť precitlivení jedinci, alergickí na jahody.

D: Na prípravu záparu: 1 g (1 čajová lyžička) na šálku vody; užíva sa 2- až 3-krát denne. Na prípravu odvaru: 5 – 20 g na dva poháre vody.

P: Flavonoidy pôsobia v droge diureticky. Triesloviny podmieňujú adstringentný a antiflogistický účinok. Používa sa zväčša v kombinácii iných diuretických a adstringentných drog v pediatrickej a geriatrickej praxi. Mladé listy sa môžu používať každodenne ako náhrada za čínsky čaj (pravý čaj).

T: Rovnako ako ostatné trieslovinové drogy tvorí s dvojmocnými kovmi (Al, Cu, Mg, Ca) neúčinný komplex, preto nie je vhodné súbežne užívať zápary z drogy a antacidy, prípadne. multivitamínové prípravky s obsahom uvedených dvojmocných kovov.

NU: V terapeutických dávkach nie sú známe žiadne nežiaduce účinky okrem alergie, ktorá sa po užití plodov vyskytuje u citlivých jedincov.

Jahoda obyčajná

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby