Alchemilka žltozelená(Alchemilla xanthochlora Rothm.)
česky: kontryhel žlutozelený
anglicky: Lady's mantle
nemecky: Gelbgríiner Frauenmantel
rusky: Манжетка обыкновенная
OPIS: trváca, lúčna bylina, dorastajúca do výšky 0,1 - 0,5 m. Podzemok je hrubý, pokrytý zvyškami odumretých listov. Stonka je vzpriamená, odstávajúco chlpatá. List je žltozelený, málo zriasnený. Listová čepeľ je okrúhlo-obličkovitého tvaru, 7 - 9-dlaňovito laločnatá, na vrchnej strane lysá, na spodnej pritisnuto chlpatá, na okraji zubatá. Prízemné listy utvárajú ružicu. Byľové listy sú menšie, krátkostopkaté s dvoma prílistkami. Kvety sú žltozelené, obojpohlavné, pravidelne štvorpočetné, drobné, zoskupené vo zväzočkoch. Kalich je zvončekovitý, holý. Korunné lupienky sú žltozelené. Kvitnú od júna do septembra. Plod je nažka. Liečivé vlastnosti majú aj ďalšie druhy sekcie Alchemilla (= A. vulgaris agg. s. L), do ktorej patrí asi 350 apomiktických druhov (Plocek, 1980). ROZŠÍRENIE A VÝSKYT: hemikryptofyt, rozšírený v sub-mediteránnej až boreálnej a oceánickej oblasti, u nás rozšírený od nížin do horských oblastí. Rastie na vlhkých stanovišiach, pri prameňoch, pozdĺž riečnych tokov, na aluviálnych a horských lúkách.
MOŽNOSTI ZÍSKANIA: zberom z prírodných podmienok.
DROGA: usušená kvitnúca alchemilková vňať - Alchemillae herba. Pomer zosušenia je 5 :1. OBSAHOVÉ LÁTKY: triesloviny (6-8 %), prevažne galo-taníny; elagotaníny, horčiny, organické kyseliny, k. salicylová (stopové množstvo), minerálne látky a silica (stopy).
LIEČIVÉ VLASTNOSTI A ÚČINNOSŤ: triesloviny pôsobia sťahujúco (adstringencium) na sliznicu tráviacich ústrojov a pozitívne vplývajú na činnosť črevnej mikroflóry. Horčiny zvyšujú vylučovanie žalúdočnej šťavy, podporujú chuť do jedenia (stomachikum) a zlepšujú vstrebávanie živín v tenkom čreve. Obsahové látky urýchľujú zrážanlivosf krvi (hemostatikum) a zmierňujú kŕče hladkého svalstva (spazmolytikum).
POUŽITIE: droga sa používa vnútorne na zlepšenie činnosti maternice, proti krvácaniam, hnačkám a kŕčom hladkého svalstva počas menštruácie (gynekologikum) - je oddávna považovaná za typickú ženskú bylinu, hoci niektorí autori jej gynekologickú indikáciu v ľudovom liečiteľstve spochybňujú. Zvonka sa aplikuje na ťažko sa hojace a hnisavé rany, vredy predkolenia vo forme obkladu, kúpeľa z dvoj- až troj-násobne koncentrovaného záparu. Usušená vňať býva súčasťou viacerých bylinných čajovinových zmesí používaných v ženskom lekárstve (napr. Gynastan), ďalej na urýchlenie metabolizmu a redukciu hmotnosti.
TOXICITA: pri dodržaní terapeutickej dávky (1 polievková lyžica na pohár záparu) droga a prípravky z nej nemajú vedľajšie účinky. Doteraz nie sú známe toxické, zdraviu škodlivé účinky.