Jahoda obyčajná (Fragaria vesca L.)
česky:     jahodník obecný
anglicky: Wild Strawberry
nemecky: Wald Erdbeere
rusky: Земляни́ка лесная, Земляника обыкновенная

Jahoda obyčajnáOPIS: trváca bylina s krátkym rozkonáreným podzemkom. Listy utvárajú prízemnú ružicu, z ktorej vyrastajú priame, v hornej časti rozkonárená kvetonosné byle a nadzemné, zakoreňujúce výhonky - poplazy dlhé 50 - 200 mm. List je trojpočetný, lístky sú obráteno vajco­vité 20 - 60 mm dlhé, hrubo pílkovité, na vrchnej strane tmavozelené, roztrúseno chlpaté, na spodnej strane pritlačené lesklo chlpaté. Kvety sú v priemere 15 mm veľké, sú päťpočetné, biele, tvoria okolíkovitý vrcholík. Kalich je po dozretí plodu ohnutý späť, okrem neho je vyvinutý aj kalištek. Kvitne v apríli až auguste. Plodstvom je červená jahoda, ktorá má na celom plodstve rozložené, z povrchu vyčnievajúce nažky.

Rozšírenie a výskyt: hemikryptofyt, rozšírený v miernom pásme Európy a Ázie. U nás rozšírený od nížinných do horských oblastí, na polovýslných až výslných stanovištiach, tiež v lesoch, na rúbaniskách, lúkách. Rastie na suchších, slabo kyslých až zásaditých, výživných, humózných, kamenitých i hlinitých pôdach. možnosti získania: zberom z prírodných podmi­enok. Listy a kvety pestovaných záhradných jahôd sa nezberajú.

DROGA: usušený list jahody obyčajnej - Fragariae folium a iných, nepestovaných druhov jahôd. Pomer zosušenia je 5:1. Zberá sa list s kvetom - Fragariae folium cum flóre. Pomer zosušenia je 6 : 1. Zrelé čerstvé jahodové plody -  Fragariae fructus sa používajú na prípravu homeopatík. Pomer zosušenia je 8 :1.

obsahové látky: triesloviny (5 % list, 10 % koreň), silica (stopy), flavonoidy (kvercetín, kvercitrín), minerálne látky (draslík); v plodoch hlavne sacharidy, pektíny, leu-koantokyány (fragarín), organické kyseliny, aromatické látky a vitamíny (A, B a C).

Liečivé vlastnosti a účinnosť: triesloviny pôsobia sťahujúco (adstringens) a podmieňujú bakteriostatický účinok a zmierňujú zápalové reakcie (antiflogistikum). Flavonoidy spolu s draslíkom pôsobia mierne močopudne (diuretikum).

Použitie: droga v kombinácii s inými sa používa na prípravu osviežujúcich bylinných čajov. Samostatne listy sa používajú na prípravu záparu, ktorý sa môže užívať aj dlhodobejšie ako náhrada za pravý čaj. Zapar sa vnú­torne užíva pri hnačkách, hemoroidoch, pri ochoreniach močových ciest. Zvonka sa používa ako protizápalový prostriedok na rany. V kombinácii s inými drogami sa používa pri metabolických poruchách, napr. pri zvýšenej koncentrácii kyseliny močovej v krvi, močových kameňoch a niektorých dermatózach. Fermentované jahodové listy sa používajú ako vitamíniferum. Zrelé plody sa používajú v domácnostiach, v potravinárstve a pri príprave homeopatík.

toxicita: droga a prípravky z nej nemajú vedľajšie účinky, môžu sa použiť aj v pediatrii. Alergická reakcia môže nastať po konzumácii čerstvých zrelých plodov.

ISSN 1335-9878

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby