Repík lekársky(Agrimonia eupatoria L.)
česky: repík lékaŕský
anglicky: Comon Agrimony
nemecky: Kleiner Odermennig
rusky: Репешок обыкновенный
OPIS: trváca, roztrúsené žliazkatá, chlpatá bylina. Podzemok je tvorený hnedými, hrubými koreňmi. V prvom vegetačnom roku vyrastá prízemná ružica striedavo jarmových listov. V druhom roku vyrastá priama, jednoduchá alebo rozkonárená, prevažne v spodnej časti olistená stonka, vysoká 0,3 -1,0 m. Listy sú zložené 3 - 6 jarmami veľkých a 2 - 3 jarinami malých lístkov. Čepeľ listu je na okraji vrúbkovane pílkovitá, na vrchnej strane tmavozelená, na spodnej sivo plstnatá. Kvety sú päťpočetné, krátkostopkaté, usporiadané do vrcholových priamych klasov. Korunné lupienky sú zlatožlté, 4 - 5 mm veľké, obráteno vajcovité. Dozretá kvetná čiaška je po celej dĺžke brázditá, dolné háčikovité štetiny sú vystúpavé, vnútorné vzpriamené, vonkajšie šikmé. Typ a tvar kvetnej čiašky je významným medzidruhovým rozlišovacím znakom! Kvety kvitnú v júni až auguste, sú medonosné. Plod je jednosemenná nažka uzavretá v zdrevnatenej háčikovito štetinatej kvetnej čiaške. Hmotnosť tisíc nažiek je 25 - 35 g. Klíčivosť 50 - 60 %, klíčivá schopnosť semien trvá 1 - 2 roky.
ROZŠÍRENIE A VÝSKYT: subatlantický, submediteránny, euroázijský hemikryptofyt, u nás rozšírený na suchých, slnečných, trávnatých stranách, okrajoch lesov, na xerotermných lúkách a pasienkoch. Rastie v oblasti humóznych, výživných, vápenatých pôd s neutrálnou až zásaditou pH. MOŽNOSTI ZÍSKANIA: a) zberom z prírodných podmienok b) zberom pestovaných rastlín (odroda 'Krajový'). Pestovaný je aj druh repík voňavý (Agrímonia procera Wallr.), odroda 'Topás'.
Droga: usušená kvitnúca repíková vňať - Agrimoniae herba. Pomer zosušenia je 5:1.
OBSAHOVÉ LÁTKY: katechínové triesloviny (do 10 %), galotaníny, elagotaníny, silica (stopové množstvo hlavne v repíku voňavom), triterpény (k. ursolová), organické kyseliny (nikotínová, askorbová, kremičitá - do 12 %), flavonoidy (kvercitrín), minerálne soli, stopy železa a saponínov.
LIEČIVÉ VLASTNOSTI A ÚČINNOSŤ: triesloviny zmierňujú zápalové reakcie (antiflogistikum) slizníc tráviaceho traktu, účinkujú zvieravo a sťahujúco (adstringencium) pri zápaloch hltana, žalúdka, tenkého čreva. Katechínové triesloviny účinkujú dezinfekčné a protizápalovo. Horčiny za spolupôsobenia silice mierne zvyšujú tvorbu žlče (cholagogum) a podporujú chuť do jedenia (stomachikum).
POUŽITIE: droga sa používa zvonka pri poraneniach, popáleninách na urýchlenie regenerácie spojovacieho tkaniva, pri kožných ochoreniach, ekzémoch vo forme obkladov a kúpeľov; pri zápaloch ústnej dutiny vo forme kloktadla (gargarizmatikum). Odvar z vňate sa používa zvonka na urýchlenie hojenia pooperačných rán (v kombinácii s rumančekom), tiež pri hemoroidoch. Vnútorne sa používa zapar a odvar pri gastroenteritídach, črevných kataroch, zápalových ochoreniach tráviacich ciest a pri kapilárnom krvácaní tráviacich ústrojov. Vo veterinárnom lekárstve sa používa pri niektorých ochoreniach zvierat, hlavne hovädzieho dobytka a koni.
TOXICITA: droga a prípravky z nej nemajú vedľajšie účinky, môžu sa použiť aj v pediatrii. Prekročenie odporúčanej terapeutickej dávky užívanej vnútorne (1 - 2 polievkové lyžice na 250 ml záparu) môže spôsobiť obstipáciu.