Ľuľkovec zlomocný (Rulík zlomocný)

Atropa bella-donna L.

Ľuľkovité - Solanaceae

Opis: Trváca rastlina so široko rozkonárenou stonkou, dorastajúcou do výšky 30 - 120 cm. Stonka vyrastá z mohutného repovitého koreňa, listy sú striedavé, oválné. Z pazúch listov vyrastajú stopkaté, zvončekovité, červenohnedé kvety, z ktorých sa po odkvitnutí vytvárajú čierne bobule. Rastlina kvitne v júni až v auguste.

Výskyt: Ľuľkovec zlomocný rastie na rúbaniskách, okrajoch lesov v stredných nadmorských výškach celej Európy.

Zber a úprava: Používajú sa listy, vňať, korene a podzemky. Rastlina sa suší v dobre vetrateľných miestnostiach alebo pod prístreškami na čerstvom vzduchu. Za nevhodného počasia možno rastlinu sušiť umele pri teplote do 40 oC. Drogu je dôležité uskladniť na suchom dobre vetrateľnom mieste, oddelene od iných rastlín preto, lebo ľuľkovec patrí medzi jedovaté rastliny. Po zbere a manipulácii s rastlinou si treba dôkladne umyť ruky a počas zberu nebrať do rúk jedlo.

Obsahové látky: Vo všetkých častiach rastliny sa nachádzajú alkaloidy - atropín, hyoscyamín a skopolamín, ďalej cukor, minerálne látky, rôzne kyseliny, škrob, bielkoviny a iné látky.

Použitie: Prípravky z ľuľkovca zlomocného sa vo veterinárstve používajú ako prostriedky tlmiace bolesť, protikŕčové a protizápalové pri žalúdočno-črevných ochoreniach, dvanástnikovom vrede, zápale žlčového mechúra, žlčových kameňoch, črevných kolikách a kŕčoch vývodných močových ciest.

Mechanizmus účinku je založený na pôsobení M-cholinolytického účinku alkaloidov ľuľkovca.

Celá rastlina je jedovatá, možno ju používať len po dohode s veterinárnym lekárom!

Dávkovanie

(uvedené v printovom vydaní)

ISSN 1335-9878

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby