Palina pravá (Pelyněk pravý), Artemisia absinthium L., Astrovité-Asteraceae
Opis: Trváca bylina s priamymi, striebristo chlpatými stonkami a striedavými, perovitodielnymi listami. Dorastá do výšky 50-100 cm. Stonky sú ukončené guľovitými, žltými úbormi. Plod je nažka. Kvitne od júla do septembra.
Výskyt: Rastlina rastie na suchých stanovištiach, pri cestách, na skalnatých stráňach v nížinatých a podhorských oblastiach.
Zber a úprava: Na liečbu sa používa vňať rastliny (Herba absinthii). Zbierajú sa vrcholky vňate a mladé spodné listy v čase pred kvitnutím rastliny. Suší sa v tieni na dobre vetranom mieste alebo v sušiarňach pri teplote do 40-50oC. Drogu možno skladovať 2 roky.
Obsahové látky: Vňať obsahuje glykozidy (absintín a anabsintín), flavonoidy, kyselinu askorbovú, silice, fytoncídy, karotén a iné.
Použitie: Používa sa ako aromatická horčina na podporu trávenia a činnosti tráviacich orgánov (žalúdok, pečeň, pankreas). Éterický olej paliny tiež ovplyvňuje sekretorickú funkciu tráviacich žliaz a po vstrebaní pôsobí povzbudzujúco na centrálny nervový systém podobne ako gáfor. Na pastve je palina ochotne spásaná zvlášť na jeseň po odkvitnutí. Éterický olej podporuje pritom trávenie. U dojníc nadobúda mlieko po spásaní paliny horkú chuť! Po dlhodobom zkrmovaní paliny môže nastať otrava. Čerstvá šťava z byliny zastavuje krvácanie, pôsobí dezinfekčne a urýchľuje hojenie rán. Vo forme obkladu a tlakového obväzu tinktúry z kvetov paliny sa používa na rany po udretí. Vo veterinárstve je palina (Herba absinthii) indikovaná pri poruchách trávenia. Nesmie sa používať pri ťažkých zápaloch žalúdka, predžalúdkov a čriev, pretože dráždi sliznicu a zápal zhoršuje. Používa sa vo forme čajoviny a záparu
Dávkovanie:
(uvedené v printovom vydaní)