PĽÚCNIK LEKÁRSKY

latinsky:    Pulmonaria officinalis L.
česky:       plicník lékařský
anglicky:   Lung-Wort
nemecky:  Echtes Lungenkraut
rusky:       Медуница лекарственная

OPIS: trváca bylina. Celá rastlina je pokrytá drsnými štetinami a početnými osteňmi. Podzemok je tmavo­hnedý až čierny, hrubý do 5 mm, rozkonárený, plazivý. Stonka dorastá do výšky 0,2 až 0,3 m, je priama, šteti­natá, chlpatá, so stopkatými žliazkami, najmä v súkvetľ. Prízemné listy vyrastajú z podzemku, sú zväčša prezi­mujúce, čepeľ listu je široko vajcovitá alebo srdcovitá, na vrchole krátko končistá, bielo škvrnitá. Byľové listy sú striedavé, vajcovito kopijovité, so slabo objfmavou bázou pri stonke, škvrnité. Kvety vyrastajú z pazúch lis­teňov, v riedkych vrcholových dvojzávinkoch. Kalich je úzko valcovitý, pri dozrievaní plodu zvončekovitý, šteti­natý s hustejšími stopkatými žliazkami. Kališné úkrojky sú trojuholníkovité. Koruna je lievikovitá, lupienky sú červenkasté, neskôr tmavo modré. Rúrka koruny je pod prstencom chlpov holá, lem koruny je päťlaločný. Kvitne v marci až apríli. Plody sú takmer čierne tvrdky, 3,5 4,0 veľké, lesklé, chlpaté.

Rozšírenie a výskyt: hemikryptofyt, európsky druh, rozšírený od východného Francúzska do južného Švédska, v Karpatoch, Maďarsku, Rakúsku. U nás rozšíre­ný od nížin, hlavne v juhozápadnej časti Slovenska.

Možnosti získania: zberom z voľnej prírody, kde rastie v teplejších dubových, dubovo-hrabových, listna­tých, humózných lesoch a na minerálne látky bohatších stanovištiach (karbonátový substrát).

Droga: usušený list pľúcnika - Pulmonariae íolium a kvitnúca pľúcniková vňať - Pulmonariae herba. Pomer zosušenia je 5 :1 (list) a 6 :1 (vňať).

Obsahové látky: kyselina kremičitá (do 4 %), trie­sloviny (6 -10 %), sliz, saponíny, minerálne látky (sodné, draselné a vápenaté soli), sacharidy, derivát močoviny - alantoľn (asi 1 %), fytosterol, cerylalkohol, pyrolizidínové alkaloidy (stopové množstvo).

Liečivé vlastnosti a účinnosť: saponíny a slizy uľahčujú odhlieňovanie a odkašlávanie (mucilaginózne expektorans) a sú účinné pri zápaloch horných dýcha­cích ciest. Triesloviny vnútorne pôsobia na zmiernenie zápalov sliznice ústnej a brušnej dutiny (antiflogistikum), zvonka za spolupôsobenia alantoínu účinkujú pri pora­neniach pokožky (adstringens). Soli draslíka a kremíka pôsobia močopudne (mierne diuretikum).

Použitie: vnútorne sa droga užíva vo forme záparu pri kataroch priedušiek, pridáva sa do expektoračných čajovinových zmesí, kde sa kombinuje s liečivými rastlinami pôsobiacimi na dýchacie orgány. Môže sa užívať pri trá­viacich ťažkostiach (metabolikum) spojených s preháňa­ním, pri poškodeniach sliznice pažeráka a sliznice. Zvon­ka sa droga používa ako sťahujúci, zmäkčujúci a protizápalový prostriedok vo forme obkladov, oplachovania (poranenia pokožky) a sedacích kúpeľov (hemoroidy).

Toxicita: pri prerušovanom užívaní v predpísaných dávkach sa nezistili vedľajšie účinky. Prekračovanie te­rapeutických dávok (1,5 g drogy jednorázovo na zapar) a dlhodobé užívanie sa neodporúča pre obsah pyrolizidínových alkaloidov.

ISSN 1335-9878

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby