Hrdobarka obyčajná
Teucrium chamaedrys L.;
česky: ožanka kalamandra;
anglicky: Wall germander;
nemecky: Edel-Gamander;
rusky: Дубровник обыкновенный
Opis: husto trsnatý, aromatický, trváci poloker s drevnatým podzemkom a podzemnými výhonkami. Stonky sú na báze drevnatejúce, vystúpavé, valcovité, husto listnaté, 0,1 – 0,3(0,4) m dlhé. Listy sú obrátene vajcovito podlhovasté, na báze klinovité, krátko stopkaté, na obidvoch stranách mäkko páperisté. Okraj listovej čepele je vrúbkovito pílkovitý, so 4 – 8 pármi vrúbkov. Listene sú tvaru listov, horné prechádzajú do riedkeho paklasu. Paprasleny sú 2 – 4 (6)-kveté. Kvety sú 10 – 12 mm dlhé, dlho stopkaté, šikmo odstávajúce. Kalich je rúrkovito zvončekovitý, 5 – 8 mm dlhý, chlpatý a žliazkovatý, fialkastý, do 2/3 delený na rovnaké, trojuholníkovito kopijovité zuby. Koruna je 10 – 12 mm dlhá, ružovofialová, zriedkavo biela. Rúrka koruny je dlhšia ako kalich, vo vnútri holá. Dolný pysk je z vonkajšej strany vlnato-chlpatý. Kvitne od začiatku júla do polovice augusta. Plody sú vajcovité, hladké, 1 – 2 mm dlhé, hnedočervené tvrdky rozpadajúce sa na 4 semená . Druh je značne morfologicky variabilný.
Rozšírenie a výskyt: európsko-prednoázijský, suboceánický floristický chamefyt. Rastie na bázických horninách a vápnitých substrátoch (spraše, štrkovité naplaveniny). Na Slovensku je hojný až veľmi hojný druh stepných stanovíšť, prevažne v spoločenstvách kostravy valeskej. Rastie na suchých, zásaditých až slabo kyslých, často vápenatých, plytkých, kamenitých a hlinitých pôdach; do kolínneho až montánneho stupňa (do 1250 m n. m).
Možnosti získania: zberom z prírodných podmienok.
Droga: usušená kvitnúca vňať – Teucrii chamaedrydis herba (syn.: Trissaginis herba). Pomer zosušenia je 5 – 6 :1.
Obsahové látky: silica, triesloviny, horčiny, flavonoidy, furantilterpénové laktóny, cholín, tanín, teucrioresin, skutelarín.
Liečivé vlastnosti a účinnosť: droga má výrazný protizápalový a fytoncídny účinok. Flavonoidy priaznivo vplývajú na srdcovo-cievny systém. Horčiny a triesloviny urýchlene uvoľňujú žalúdočné kŕče a podporujú trávenie. Droga účinkuje adstringentne pri hemoroidoch a vykašliavaní krvi, má vetropudný účinok (karminatívum) pri meteorizme čriev.
Použitie: najmä v ľudovom liečiteľstve. Vnútorne sa užíva vo forme záparu, odvaru, tinktúry proti nechutenstvu, žalúdočným ťažkostiam, akútnej a chronickej gastritíde a enteritíde, hnačke, žlčníkových dyskinézach, kolikách a kameňoch, ale aj na zastavenie krvácania a proti zápalom. Zápar sa odporúča pri dne, tráviacich poruchách, horúčkach; ako podporný prostriedok proti salmonelovým, stafylokokovým a streptokokovým infektom žalúdka. Tinktúra je účinná pri zvýšenom obsahu žalúdočnej kyseliny. Zvonka sa používa na ťažšie sa hojace rany, bercové vredy a hemoroidy. Spolu s iným druhmi hrdobarky býva súčasťou homeopatík.
Toxicita: dlhodobejšie vnútorne užívanie prípravkov sa neodporúča.
Recepty: bylinná zmes proti žalúdočným a žlčníkovým kolikám / Odvar z hrdobarky
Text a foto: Ing. Miroslav Habán, PhD.