Čiernohlávok zastrihovaný
Prunella laciniata L.; 
česky: černohlávek dřípatý;
anglicky: Cutleaf Selfheal;
nemecky: Weiße Braunelle;
rusky:  Черноголовка

Čiernohlávok zastrihovanýOpis: trváca, husto páperistá bylina s plazivým podzemkom. Byľ je vystúpavá, prípadne vzpriamená, väčšinou rozkonárená, 0,1 – 0,3(0,4) m vysoká. Prízemné listy sú usporiadané v listovej ružici, stopkaté so stopkami 10 – 40 mm, elipsovité, celistvookrajové, zárezové až strihané, z obidvoch strán páperisté. Byľové listy sú laločnaté, 40 – 70 x 20 – 30 mm veľké. Najvrchnejšie listy sú perovito strihané (identifikačný znak), na obidvoch stranách husto páperisté. Paprasleny sú usporiadané v terminálnom, 20 – 60 mm dlhom hustom paklase, podopretom párom najvyšších listov. Listence sú širšie ako dlhšie, na vrchole dlho končisté, fialkasté, na žilnatine drsno chlpaté. Kalich je 10 – 12 mm dlhý. Zuby horného kališného pysku sú nevýrazne oddelené, stredný zub širší, bočné trojuholníkovito úzke. Koruna je 15 – 17 mm dlhá, bledožltá (identifikačný znak; zriedkavo ružovofialkastá). Horný pysk koruny je páperistý, dolný trojlaločný. Stredný lalok je zúbkatý. Rastlina je medonosná, kvitne v máji až auguste. Plod je lesklá, holá tvrdka, dlhá 2 – 2,5 mm.

Rozšírenie a výskyt: hemikryptofyt, rozšírený až do submontánneho stupňa. Rastie na výživných, plytkých, skeletovitých pôdach, na vápencoch, dolomitoch, andezitoch, na suchých a teplých skladoch v trávnych spoločenstvách, v lesostepiach, hlavne v kolínnom stupni. Možnosti získania: zberom z prírodných podmienok.

Droga: usušená kvitnúca vňať čiernohlávka súborne označovaná ako Prunellae herba, je neoficinálna. Pomer zosušenia je 6 – 7:1.

Obsahové látky: triesloviny, prunelín, kyselina kávová a rozmarínová, triterpénové kyseliny (ursolová, betulínová, oleanolová), horčiny, saponíny, stopové množstvo silice, glykozid aukubín.

Liečivé vlastnosti a účinnosť, použitie, toxicita: ako pri čiernohlávku obyčajnom.

Text a foto: Ing. Miroslav Habán, PhD.

 


Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby