Čiernohlávok obyčajný
Prunella vulgaris L.;
česky: černohlávek obecný;
anglicky: Self-heal;
nemecky: Kleine Braunelle;
rusky: Черноголовка обыкновенная
Opis: trváca, riedko chlpatá až holá bylina. Byľ je jednoduchá alebo rozkonárená, 0,05 – 0,3 (0,5) m vysoká, vystupavá. Prízemné listy sú usporiadané v ružici, byľové listy krížmo protistojné, dolné dlhostopkaté (40 mm), horné krátko stopkateé (5-10 mm). Listová čepeľ je vajcovitá až vajcovito kosoštvorcová, na báze klinovitá, celistvookrajová alebo vrúbkovaná, tupo končistá, 40 - 90 x 20 - 40 mm veľká. Listene sú široko vajcovité, sediace, na vrhole krátko hrotisté. Papraselny sú v terminálnom guľovitom, neskôr predĺženom paklase. Listence sú 7-13 mm dlhé. Kalich je 8-9 mm dlhý, jemne chlpatý. Zuby horného pysku kalicha sú krátke, stredný zub je širší ako bočné. Zuby dolné pysku sú dlhšie, 1,5-2 mm, kopijovité, krátko brvité. Koruna je 13 - 15 mm dlhá, tmavofialová, prípadne biela. Horný pysk koruny je prilbicovito vyklenutý, dolný pysk trojlaločný. Rastlina je medonosná, kvitne v júni až septembri. Plod je lesklá, holá, tvrdka so štyrmi semenami.
Rozšírenie a výskyt: hemikryptofyt, rozšírený v mediteránnej až boreálnej oblasti a oceánickej oblasti Európy a Ázie. Na Slovensku hlavne v panónskej i karpatskej oblasti roztrúsene až hojne. Rastie na na vlhkých, na vápnik chudobných pôdach, na lúkach, pasienkoch, na lesných okrajoch a čistinkách, od nížin do horského stupňa.
Možnosti získania: zberom z prírodných podmienok. Výsledky výskumu poukazujú aj na možné pestovanie v kultúrnych podmienkach z dôvodu jednoduchšieho získania suroviny.
Droga: usušená kvitnúca vňať – Prunellae herba (syn.: Brunellae herba, Consolidae minoris herba). Droga je neoficinálna. Pomer zosušenia je 6 - 7:1.
Obsahové látky: triesloviny, prunelín, triterpénové a hydroxiškoricové kyseliny (k. ursolová, k. kávová, k. rozmarínová – 3 až 6 %), horčiny, saponíny, stopové množstvo silice, glykozid aukubín.
Liečivé vlastnosti a účinnosť: droga má protizápalový účinok na sliznice nosohltana. Obsah trieslovín a prunelínu podporuje zrážanlivosť krvi (hemostatikum) a regeneráciu rán (adstringens). Polysacharid prunelín má protivírusové účinky (HSV1, HSV2). Zastúpenie k. rozmarínovej podmieňuje antioxidačné, protizápalové a antimikrobiálne účinky drogy.
Použitie: Používa sa v ľudovom liečiteľstve ako kloktadlo pri zápalových ochoreniach hrdla, ďasien a ústnej dutiny. Vnútorne sa užíva vo forme záparu proti hnačkám, žalúdočným a črevným ťažkostiam. Zvonka sa používajú čerstvé listy ako obklady na poranenia pokožky (odreniny, rezné rany); tiež vo forme kúpeľu na hemoroidy, bolesti svalstva a kĺbov. Vo forme prášku sa odporúča na rany pre svoje dezinfekčné a protizápalové vlastnosti. Mladé listy sa môžu pridávať do bylinných šalátov. Čerstvá kvitnúca vňať sa používa na výrobu homeopatík, tinktúr, extraktov. Súčasné výsledky výskumu poukazujú na antioxidačnú aktivitu kyseliny rozmarínovej a možnosti použitia v potravinárskom i kozmetickom priemysle.
Toxicita: droga nemá vedľajšie účinky ani kontraindikácie. Pri dlhodobom vnútornom užívaní odvaru môže dôjsť k nežiadúcim zápcham.
Recepty: bylinná zmes na zastavenie krvácania
Text a foto: Ing. Miroslav Habán, PhD.