MONARDA DVOJMOCNÁ (Monarda didyma L.)
hluchavkovité (Lamiaceae)
česky: zavinutka podvojná
anglicky: Monarda
nemecky: Goldmelisse
rusky: Монарда двойчатая

Z histórie: názov dostala podľa Dr. Nicholasa Monardesa (1493 – 1588) – španielskeho botanika zo Sevilly, ktorý rastlinu nazval bergamota, pretože vôňou pripomína citrónovník horký bergamotový. Indiáni  sa odvarom z monardy liečili pri ochoreniach dýchacích ciest. Už v roku 1820 bola uznaná ako o? cinálna v U.S. Pharmacopoea a používala sa na podporu trávenia a tlmenie reumatických bolestí. 

Opis: trváca, výrazne aromatická bylina s podzemnými poplazmi, prezimujúca, s vysokými sterilnými výhonkami dorastajúcimi až do 0,1 m. Byľ je vysoká 0,5 – 1,0 m, spravidla jednoduchá, ostro štvorhranná. Listy sú vajcovito kopijovité, stopkaté so stopkou o 20 mm dlhou. Čepeľ listu  je na okraji pílkovitá, na vrchole končistá, dlhá 70 – 120 mm a široká 20 – 70 mm.   Kvety sú usporiadané v terminálnom, hlávkovitom papraslene, ktorý je 8 až 20-kvetý. Listene a listence sú červené. Kalich je rúrkovitý, päťzubý, so šidlovitými zubami. Koruna je výrazne dvojpysková, červená, zriedka ružová alebo biela, viacmenej holá, až 50 mm dlhá. Z koruny vyčnievajú dve tyčinky. Kvitne v júni až auguste, je medonosná. Plodom je tvrdka. 

Rozšírenie a výskyt: hemikryptofyt, pôvodný zo Severnej Ameriky. Pestuje sa hlavne v južnej Európe, u nás v záhradách, miestami môže splanievať. 

Možnosti získania: zberom z pestovateľských plôch, najmä zo záhrad, kde sa pestuje vo viacerých odrodách (napr. ´Blue Stocking´, ´Croftway Pink´). 

Droga: usušený list – Monardae folium alebo kvitnúca vňať monardy dvojmocnej – Monardae herba. Pomer zosušenia je 5 – 7 : 1. 

Obsahové látky: silica obsahujúca tymol, terpénové látky, triesloviny, ? avonoidy, horčiny, organické kyseliny.   Liečivé vlastnosti a účinnosť: tymol obsiahnutý v silici má výrazné protimikrobiálne účinky (antiseptikum). Droga je účinná pri zápaloch a kataroch dýchacích ciest (broncholytikum, antiastmatikum); zmierňuje zápalové reakcie (anti? ogistikum) a reumatické bolesti (antireumatikum –  adjuvans). 

Použitie: odvar z kvetov a listov pomáha pri nevoľnosti, plynatosti, menštruačných ťažkostiach, bolestiach a nespavosti. Vo forme inhalácie sa používa pri zápaloch dýchacích ciest a bolestiach hrdla.   Droga je osvedčené antireumatikum a prostriedok na podporu trávenia, pri zimnici – dobre pôsobí pri zápale priedušiek. Osvedčený je kúpeľ rúk alebo nôh ako doplnok pri liečbe reumy. V gynekologických čajovinách je možné ju kombinovať s rebríčkom a alchemilkou. Pri žalúdočných problémoch s puškvorcom, archangelikou a benediktom. Čerstvá vňať sa používa pri výrobe homeopatík. 

Toxicita: nežiaduce účinky nie sú známe. Vyššie dávky a dlhodobé užívanie sa však neodporúča.

ISSN 1335-9878

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby