Vratič obyčajný
(Tanacetum vulgare L.),
Synonymné vedecké názvy: Chrysanthemum vulgare (L.) Bernh. non (Lamk.), Chrysanthemum tanacetum Karsch non Vis.; 
česky: vratič obecný ;
anglicky: Tansy 
nemecky: Gemeiner Rainfarn;
rusky: Пижма обыкновенная

Vratič obyčajnýOpis: trváca, aromatická, trsovitá rastlina s plazivým rozkonáreným podzemkom. Byľ je vzpriamená, pevná, hranatá, holá alebo riedko chlpatá, vysoká 0,3 – 1,5 m;  hore rozkonárená. Listy sú striedavé, perovito delené až perovito strihané, husto žliazkato bodkované. Dolné byľové listy sú stopkaté, vajcovito podlhovasté, dlhšie ako 50 mm, s čiarkovito kopijovitými segmentmi. Horné listy sú sediace. Chocholík je tvorený 10 – 70 úbormi. Úbory sú v priemere 6 – 10 mm veľké, pologuľaté. Zákrov je v priemere 5 – 8 mm veľký,  viacradový, zložený zo zelených, na koncoch blanitých listeňov.  Terčové kvety sú obojpohlavné, rúrkovité, päťcípové. Okrajové kvety sú piestikovité, trojcípové, niekedy krátko jazykovité, často nevyvinuté – lúč chýba (rozlišovací znak od podobných druhov!). Kvitnú od júla do septembra. Plod je obrátene vajcovitá nažka,  1,5 – 1,8 mm veľká, 5-rebernatá, so sediacimi žliazkami.

Rozšírenie a výskyt: hemikryptofyt, rozšírený v mediteránnej až boreálnej oblasti Európy a Ázie. Rastie na piesočnato-hlinitých až štrkovitých stanovištiach, pozdĺž brehov, násypov, ciest a ruderálnych miest.

Možnosti získania: zberom z prírodných podmienok.

Droga: usušený úbor bez stopky –  Tanaceti flos (syn: Anthanasiae flos) alebo usušený list prípadne kvitnúca vňať – Tanaceti folium,  herba (syn: Chrysanthemi vulgaris herba).

Obsahové látky: silica (0,2 – 1,5  %) s dominantným podielom tujónu (asi 70 %), tiež gáfor, izoamylacetát, artemiziový laktón, tymol, chamazulén, terpény a seskviterpény. Droga obsahuje seskviterpénové laktóny horkej chuti (tanacetín), flavonoidy a triesloviny.

Liečivé vlastnosti a účinnosť: obsahové látky kvetov pôsobia proti parazitom – škrkavky, hlísty, mrle ako vermifugum a anthelmintikum.

Použitie: v súčasnosti má droga skôr uplatnenie vo veterinárnej medicíne ako stomachikum (nižšie dávky) a spazmolytikum. Z rastliny sa môže získať destiláciou silica – Tanaceti aetheroleum, ktorá sa môže použiť na odpudzovanie nepríjemného hmyzu (antipedikulózum) hlavne vo veterinárnom lekárstve pre obsah toxického tujónu.

Toxicita: vratič je prudko toxický! Droga môže vyvolať dávenie, hnačky, poškodenie obličiek a nervovej sústavy. Silica môže vyvolať prekrvenie panvovej oblasti, droga je absolútne nevhodná na užívanie počas gravidity a menštruácie.

Recepty: pre nežiaduce a prudko toxické účinky neodporúčame aplikovať žiadne recepty!

Text a foto: Ing. M. Habán, PhD.


ISSN 1335-9878

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby