Rastliny obsahujúce látky so sťahujúcim účinkom - adstringencia v zverolekárstve. Odporúčame presne dodržiavať dávkovanie, prípadne sa poradiť s odborníkom. Za prípadné chyby nepreberáme žiadnu zodpovednosť.

Sťahujúce prostriedky sú látky, ktoré spôsobujú spevnenie tkanív následkom vyzrážania bielkovín na pevné albumináty. Mechanizmus účinku spočíva v tom, že po vyzrážaní bielkovín sa vytvorí pevný bielkovinový povlak, ktorý chráni nervové zakončenia a hlbšie uložené vrstvy slizníc pred pôsobením dráždiacich chemických, bakteriálnych a mechanických vplyvov.

Dôsledkom vytvorenia bielkovinového povlaku dochádza k zníženiu citlivosti interoreceptorov, zúženie krvných ciev a potlačeniu ich permeability. Vazokonstrikčný účinok je podmienený hlavne potlačením miestnych reflexov a tiež mechanickým stlačením ciev elastickým bielkovinovým povlakom. Tým dochádza k potlačeniu tvorby exsudátu a antibakteriálnemu pôsobeniu vyzrážaním mikrobiálnych bielkovín.

Po vnútornom užití adstringencií dochádza k spomaleniu peristaltiky tráviaceho traktu, útlmu sekrécie a koprostáze. Súčasne s tým sa zoslabujú reflexné reakcie a dochádza k útlmu bolesti. Komplex týchto účinkov vyvoláva v konečnom dôsledku zápchu, čo sa využíva pri hnačkových ochoreniach hospodárskych zvierat. Účinné látky pôsobia len v žalúdku a črevách. Po vstrebaní a prestupe do krvného obehu strácajú svoj účinok a štiepia sa na jednoduché zlúčeniny. Vzájomné pôsobenie sťahujúcich látok v predpísaných koncentráciach a bielkovín živočíšnych tkanív je krátkodobé. Po ukončení pôsobenia sa funkcia buniek tkanív normalizuje. Pri silných koncentráciach adstringentných látok dochádza k ich prieniku do buniek a tam k ireparabilným zmenám, čo má za následok odumieranie buniek.

Organické sťahujúce látky (triesloviny, tanín) sa vo veľkom množstve nachádzajú v koreňoch, kôre a listoch.

Rastlinné drogy s obsahom adstringentných látok sa používajú vo veterinárstve pri zápalových a vredových ochoreniach tráviaceho traktu, pri otravách alkaloidmi a ťažkými kovmi a pri ochoreniach kože (popáleniny, vredy, ekzémy a dermatitídy).

Patria sem napr.

  • dub letný
  • vŕba biela
  • kuklík mestský
  • jelša lepkavá
  • šalvia lekárska

a iné.

Vzhľadom na účinok je možné do tejto skupiny priradiť aj rumanček pravý, ktorého účinnými látkami sú silice a flavonoidy.

 

 

 

 

 

ISSN 1335-9878

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby