Aloa Aloa stromovitá (Aloe léčivé), Aloe arborescens Mill., Ľaliovité-Liliaceae

Opis: Trváca, jedovatá bylina s ružicou dužinatých listov, vo svojej domovine stromovitého vzrastu, zakončená nenápadným hroznovitým kvetenstvom

Výskyt: Domovom je v Afrike, kde dorastá do výšky 2 až 4 metre. U nás sa pestuje ako izbová rastlina.

Zber a úprava: Drogu tvorí z narezaných listov vytečená šťava, ktorá po tepelnej úprave varom alebo na slnku zhustne a po ochladnutí stuhne. Ak sa zahusťovanie uskutočňuje pri vyššej teplote a šťava sa pritom nemieša, je konečný produkt lesklý, čierny, sklovitý (Aloe lucida). Ak sa šťava zahusťuje miernym teplom za častého miešania, vzniká matná a sivohnedá hmota (Aloe hepatica).

Obsahové látky: Rastlina obsahuje glykozidy aloinozidy, živicové látky, biogénne stimulátory a iné, málo známe látky.

Použitie: Po vnútornom použití pôsobením žlče a črevných enzýmov sa antraglykozidy aloe štiepia za súčasného uvoľnenia emodinu a aloínu. Toto sa deje až po 12-16 hodinách zväčša v hrubom čreve. Dráždi sliznicu hrubého čreva a reflektoricky vyvoláva zosilnenie peristaltiky a sekrécie, čo priaznivo ovplyvňuje posun trávenej hmoty. Po podráždení steny čreva vzniká jeho hyperémia a vazodilatácia mezenteriálnych ciev.

Aloe je kontraindikované pri gastroenteritídach a v druhej polovici gravidity. Drogu možno podávať maximálne 3-5 dní. Veľmi veľké dávky aloe môžu byť smrteľné. V malých dávkach pôsobí aloe ako horčina, aktivizuje sekréciu žliaz žalúdka a čreva, podporuje trávenie najmä u koní. U prežúvavcov aloe (prášok) dráždi nervové zakončenia predžalúdkov, čím podporuje prežúvanie. Prikladaním na rany priaznivo ovplyvňuje tvorbu granulačného tkaniva. V tomto prípade sa používa vo forme výluhu. Aloe je jedno z najlepších laxatív pre kone.

Ako stomachikum a cholagogum sa používa pri tympanii a dilatatio ab alimentis.

Následkom toho, že aloe (prášok) spôsobuje prekrvenie ciev splanchnickej oblasti (najmä črevného traktu), využíva sa tohoto účinku pri ochoreniach, kde je dôležité zníženie krvného tlaku (meningitída, pleuropneumonia, schvátenie kopýt atď).

Šťava z listov (zahustená a stuhnutá)

Dávkovanie:

(uvedené

ISSN 1335-9878

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby