NÁTRŽNÍK HUSÍ – Potentila anserina, č. Rosaceae

CH: Trváca bylina s krátkym, hrubým podzemkom. Zo zakoreňujúcich stoniek vyrastajú nepárnoperovité listy a dlhé stopky so žltými päťpočetnými kvetmi. Plod je nažka

DG: Nátržník husí sa zberá celá nadzemná časť pred rozkvitnutím alebo v kvete bez zápachu a chuti (Anserinae herba). Zriedkavo sa zberá podzemok (Anserinae rhizoma).

OL: Hlavnou účinnou látkou sú triesloviny. Ďalej obsahuje flavonoidy, horčiny, organické kyseliny, minerálne látky, sliz.

KI: Nie sú známe.

DD: Zápar: 2 - 6 g (1 kávová lyžička je 0,7-1,4 g) na deň, 2g na šálku vody pije sa 2 až 3-krát denne. Pri silných hnačkách sa môže dávka zvýšiť až na 3g na šálku vody.

P: Triesloviny a sliz pôsobia hojivo. Horčiny podporujú vylučovanie žalúdočných štiav a žlče. Používa sa pri hnačkovitých ochoreniach sprevádzaných kŕčmi a plynatosťou a drobným krvácaním aj pri bolestivej menštruácii. Je súčasťou mnohých gynekologických, antidiarhoických a tráviacich čajových zmesí. Zvonka sa využíva vo forme kloktadla na zápal v ústnej dutine, hltane pri bolestiach zubov a paradontóze.

IT: Nie sú známe.

NU: V terapeutických dávkach neboli zaznamenané žiadne nežiaduce účinky ani pri dlhodobom užívaní.

 

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby