Verbascum densiflorum/phlomoides, čeľaď Scrophulariaceae

CH: Dvojročné byliny s ružicou prízemných listov, stonkové listy sú zbiehavé a veľké (V. phlomoides má stonkové listy krátko zbiehavé až nezbiehavé, prízemné sú stopkaté). Dorastajú do výšky 100 – 200 cm (V. phlomoides je nižší – 30 až 150 cm). Na konci vysokej stonky vyrastajú v pazuchách listov citrónovožlté kvety. Plody sú tobolky.

DG: (Verbasciflos) Drogu tvoria ploché, krátke, rúrkovité koruny, nerovnako päťcípe a žlté. Kvet má päť tyčiniek, dve spodné sú kratšie. Droga má slabý medovitý pach a sladkastú, slizovitú chuť.

OL: Hlavné obsahové látky predstavujú saponíny (verbaskový saponín) a sliz. Droga ďalej obsahuje flavonoidy (apigenín, luteolín, kempferol a rutín), iridoidy (aukubín, katalpol), karotenoidy, cukry, minerálne látky a stopy silice.

KI: Nie sú známe.

D: Na prípravu záparu: 3 – 4 čajové lyžičky (1,5 – 2 g) drogy na šálku vody; pije sa 1- až 2-krát denne. Tinktúra: 1 – 4 ml; užíva sa niekoľkokrát denne. Tekutý extrakt: 2 – 5 ml denne.

P: Saponíny pôsobia expektoračne, reflexne, podráždením žalúdočnej sliznice zvyšujú sekréciu hlienov v horných dýchacích cestách. Dráždivý expektoračný účinok mierni prítomnosť slizov. Droga pôsobí aj mierne diureticky. Indikuje sa najmä v terapii ochorení horných dýchacích ciest, pri nachladnutí s dráždivým, neproduktívnym kašľom a pri suchých zápaloch. Niekedy sa môže ordinovať aj ako adjuvans pri dyspepsiách s hnačkami, keď sa uplatňuje účinok trieslovín.

IT: Nie sú známe.

NU: V terapeutických dávkach neboli zaznamenané žiadne nežiaduce účinky.

Divozel veľkokvetý / sápovitý

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby