Vaccinium myrtillus, čeľaď Vacciniaceae

CH: Rozkonárený kríček vysoký 30 – 50 cm. Opadavé listy majú vajcovitý tvar a drobný pílkovitý okraj. V pazuchách listov vyrastajú kvety s guľovito krčiažkovitou korunou zeleno-ružovkastej farby. Plody sú čiernomodré bobule.

DG: (Myrtilli fructus) Drogu tvoria mäkké, dužinaté a zvráskavené bobule čiernomodrej farby s krátkou stopkou. V dužine sú mnohé semená. Droga nemá pach a chutí sladkokyslo, slabo sťahujúco. (Myrtilli folium) Droga nemá pach a chutí slabo horko až sťahujúco.

OL: Hlavné obsahové látky tvoria katechínové triesloviny. Ako vedľajšie látky obsahuje plod antokyány, flavonoidy, organické kyseliny (kys. jablčnú, citrónovú) a kyselinu askorbovú, glukózu, fruktózu a pektíny. List obsahuje flavonoidy, leukoantokyaníny, fenolkarbónové kyseliny a iridoidy.

KI: Nie sú známe.

D: Plody: 100 – 300 g (0,5 – 1 šálok) čerstvých plodov denne, 20 až 60 g sušených plodov denne. Pri hnačkách u detí sa použije studený macerát z plodov z 1 – 1,5 čajovej lyžičky (príp. 7 – 10,5 g). Listy: na prípravu záparu sa použije 1 g listovej drogy na šálku vody; pije sa niekoľkokrát v priebehu dňa.

P: Pre obsah trieslovín sa list aj plod používajú ako adstringens. Protizápalový a dezinfekčný účinok trieslovín sa využíva pri ochoreniach tráviacej sústavy. Flavonoidy pôsobia diureticky. Plod sa u nás indikuje najmä ako antidiarhoikum pri ľahších formách enteritíd v pediatrii a ako podpora liečby a prevencia šeroslepoty. List brusnice sa pridáva do čajovinových zmesí s adstringentným účinkom.

IT: Nie sú známe.

NU: V terapeutických dávkach neboli zaznamenané žiadne nežiaduce účinky.

Brusnica čučoriedková

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby