Tussilago farfara, čeľaď Asteraceae
CH: Trváca bylina s hrubým podzemkom, na ktorom sú dvojité púčiky, z nich na jar vyrastajú šupinaté stonky s vrcholovými žltými úbormi a z druhých neskôr vyrastajú dlhostopkaté listy so srdcovitou čepeľou a zúbkatým okrajom, na rube sú bielo plstnaté. Plody sú nažky s chocholcom.
DG: (Farfarae folium) Drogu tvoria dlaňovité, laločnaté, riedko a plytko zúbkaté listy, na hornej strane žltozelené a na spodnej strane husto bielo plstnaté. Droga je bez zápachu a slabo slizovitej, horkastej chuti.
OL: Droga obsahuje sliz, inulín, triesloviny. V malom množstve obsahuje aj flavonoidy, rastlinné kyseliny, triterpény a steroly. V stopových množstvách sa v nej nachádzajú aj pyrolizidínové alkaloidy.
KI: Fytofarmaká s obsahom listu podbeľa nie sú vhodné pre tehotné a dojčiace ženy. Pre obsah pyrolizidínových alkaloidov nie sú vhodné pre pacientov s poškodením pečene a cirhózou.
D: Na prípravu záparu: 1,5 g (1 lyžička) na šálku vody; užíva sa 3-krát denne. Tekutý extrakt: 2 – 4 ml. Tinktúra: 2 – 8 ml (1 : 5 v 45% alkohole), užíva sa 3-krát denne.
P: Sliz má protektívny vplyv na zapálené a poškodené sliznice. Účinnosť drogy podporuje protizápalové a adstringentné pôsobenie trieslovín. Flavonoidy napomáhajú uvoľňovanie spazmov hladkých svalov. Indikuje sa v terapii zápalov slizníc horných dýchacích ciest s tvorbou hustých sekrétov. Listy sa používajú aj na prípravu kloktadiel, obkladov a výplachov.
IT: Nie sú známe.
NU: V terapeutických dávkach neboli zistené žiadne nežiaduce účinky. Pyrolizidínové alkaloidy pôsobia genotoxicky, kancerogénne a hepatotoxicky. Napriek ich nepatrnému obsahu v listoch nie je vhodné dlhodobo užívať a prekročiť odporučené dávky.
UP: Vňať, kvet ani koreň podbeľa nie sú vhodné na užívanie pre obsah pyrolizidínových alkaloidov. Jedine listy, v ktorých je množstvo pyrolizidínových alkaloidov nepatrné, sú povolené na perorálne užívanie. Napriek tomu sa droga nesmie užívať dlhodobo a prekračovať odporučené dávkovanie!