Thymus serpyllum/vulgaris, čeľaď Lamiaceae

CH: (Thymus serpyllum) Trváca poliehavá bylina (T. vulgaris – vždyzelený poloker) s drobnými fialovočervenými až červenými koncovými kvetmi v papraslenoch. Plody sú tvrdky.

DG: (Serpylli herba) Drogu tvorí usušená vňať rastliny bez drevnatejúcich častí. Byľ je oblá, s okrúhlovajcovitými, takmer sediacimi listami s mierne ohnutým okrajom. Drobné kvety sú fialovej farby, zoskupené v koncových papraslenoch. Droga má príjemný aromatický pach a korenistú, horkastú chuť. (Thymi herba) Drogu tvoria takmer štvorhranné chlpaté byle so sediacimi, pozdĺžne vajcovitými až čiarkovitými listami. Kvety sú biele alebo purpurové v praslenoch.

OL: Hlavnou účinnou látkou je silica (tymol, karvakrol, citral). Droga ďalej obsahuje triesloviny, flavonoidy a triterpény. (T. serpyllum okrem toho obsahuje aj horčiny).

KI: Prípravky s obsahom silice nie sú vhodné pre deti do 2 rokov.

D: Na prípravu záparu: 1 – 2 g (1 čajová lyžička) drogy na šálku vody; užíva sa niekoľkokrát denne. Tekutý extrakt: 2 – 6 ml (príp. 1 až 2 g) denne. Tinktúra: 2 – 6 ml; užíva sa 3-krát denne, prípadne. 5 – 15 ml denne. Izolovaná silica: 0,05 – 0,3 ml.

P: Obsah silice podmieňuje antibakteriálny a antiseptický účinok drogy. Pôsobí aj ako expektorans, bronchospazmolytikum a antiflogistikum. Indikuje sa v terapii zápalových ochorení dýchacích ciest, ústnej dutiny a faryngu vo forme záparov, výplachov a kloktadiel. Občas sa z drogy používajú aj kúpele na celkové povzbudenie.

IT: Nie sú známe.

NU: V terapeutických dávkach neboli zaznamenané žiadne nežiaduce účinky rastlinnej drogy. Ale izolovaná silica môže vo vysokých dávkach pôsobiť dráždivo až toxicky. Toxické príznaky tymolu zahŕňajú srdcovú zástavu, kŕče, závraty, gastralgiu, hyperémiu, bolesti hlavy, zápal, nauzeu, lapanie po dychu a vracanie.

UP: Izolovaná silica sa pre obsah tymolu nesmie užívať samostatne ani priamo aplikovať na pokožku. Zubná pasta s obsahom tymolu môže zapríčiniť popraskanie kútikov úst a napuchnutie jazyka.

Dúška materina / tymiánová

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby