Taraxacum oficinale, čeľaď Cichoriaceae

CH: Trváca bylina s prízemnou ružicou kopijovitých gracovitých listov. Na dutých stvoloch vyrastajú na lysom lôžku úbory žltých jazykovitých kvetov. Plody sú nažky s tenkým zobáčikom a chocholcom.

DG: (Taraxaci radix, Taraxaci radix cum herba) Drogu tvorí celá mladá rastlina s koreňmi a pukmi alebo samostatný koreň. Korene sú silno zvráskavené, hrubo pozdĺžne ryhované, zvonka sivohnedé až červenohnedé, krehké, na priečnom reze majú zreteľne úzke žlté drevo a širokú svetlú kôru. Gracovité listy sú sýtozelené. Droga má slabý osobitý pach a horkú chuť.

OL: Hlavnú účinnú látku predstavujú horčiny (taraxacín, taraxacerín). Droga ďalej obsahuje triterpény (taraxasterol), flavonoidy, sliz, karotenoidy a polysacharid inulín. Okrem toho obsahuje aj soli draslíka, asi 4,5 %.

KI: Užívanie prípravkov s obsahom púpavy nie je vhodné pre pacientov s vážnymi alebo akútnymi chorobami žlčníka, ako je napríklad žlčníková obštrukcia, zápal žlčníka a pod. Pri žlčových kameňoch sa užívanie odporúča len pod dohľadom lekára.

D: Na prípravu výluhu: na zápar 1 – 2 kávové lyžičky na šálku čaju (150 ml), na odvar 3 – 4 kávové lyžičky. Tekutý extrakt: z listov 1 – 4 ml (1 : 1 v 25% etanole), z koreňa 2 – 8 ml; užíva sa 3-krát denne. Tinktúra: z listovej drogy 2 – 5 ml, z koreňovej drogy 5 až 10 ml; užíva sa 3-krát denne.

P: Horčiny podporujú vylučovanie tráviacich enzýmov a žalúdočnej kyseliny, čím zlepšujú trávenie a zvyšujú chuť do jedenia. Flavonoidy a obsah draslíka podmieňujú diuretický účinok drogy, pričom list je diureticky účinnejší ako koreň. Droga sa indikuje ako mierne choleretikum, diuretikum, amárum. Terapeuticky sa využíva pri hepatopatiách, cholecystopatiách i poruchách trávenia, najmä pri nedostatočnom trávení tukov.

IT: Fytofarmaká s obsahom púpavy by mohli zasahovať do liečby diuretikami a hypoglikemikami, preto nie je vhodné užívať ich súbežne.

NU: V terapeutických dávkach neboli zaznamenané žiadne nežiaduce účinky. Ojedinele sa môžu vyskytnúť žalúdočné ťažkosti, prípadne vredy. Seskviterpénové laktóny sú potenciálne alergény, u citlivých jedincov môžu zapríčiniť vznik dermatózy.

Púpava lekárska

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby