Rosa canina, čeľaď Rosaceae

CH: Ruža tvorí bohato vetvený ostnatý ker s nepárnoperovito zloženými listami, s prílistkami a päťpočetnými ružovými kvetmi. Plody sú chlpaté nažky. Šípky sú nepravé plody. Pod tenkou vrstvou dužiny tohto plodu je veľké množstvo nápadne chlpatých jadierok, nažiek.

DG: (Cynosbati fructus) Drogu tvoria celé oválne až vajcovité plody, vnútri mäsité, s obsahom mnohých tvrdých, obojstranne končistých nažiek, uložených v drobno štetinkatých chĺpkoch. Droga má slabý pach a jemnú kyslastú chuť.

OL: Plody obsahujú kyselinu askorbovú (1,7 %) a dehydroaskorbovú, z vitamínov sa v nich v menšom množstve nachádza aj kyselina nikotínová, riboflavín, tiamín a vitamín P a K. Ďalej obsahujú triesloviny, pektíny, flavonoidy, značné množstvo červeného a žltého farbiva – karotenoidov (ß-karotén, rubixantín), sacharidy a silicu.

KI: Nie sú známe.

D: Na prípravu záparu: 1 – 2 g plodov na pohár vody; užíva sa niekoľkokrát denne.

P: Vitamíny obsiahnuté v droge významne pôsobia pri oxidačno-redukčných procesoch v organizme, zlepšujú resorpciu železa v tráviacej sústave a spolu s flavonoidmi ovplyvňujú správnu funkciu kapilár. Ostatné zložky zvyšujú účinok kyseliny askorbovej, a preto je vitamín C oveľa účinnejší v prírodnej forme ako syntetický alebo izolovaný substrát. Triesloviny majú adstringentný účinok, ktorý sa využíva v terapii ochorení tráviacej sústavy, najmä hnačiek. Silica potencuje antibakteriálne pôsobenie drogy. Celkovo droga pôsobí na organizmus tonizujúco u všetkých vekových skupín. Terapeuticky sa používa najmä pri stavoch spôsobených nedostatkom vitamínu C (krvácaní z ďasien, anorexii, únave), pri chrípke a infekčných ochoreniach, zápaloch ústnej dutiny a hltana, pri chorobách tráviacej sústavy s hnačkami, poruchách pečeňového metabolizmu, v terapii ochorení močových orgánov a pri cholestáze, tiež pri liečbe dekubitov, anémie a ďalších ochorení.

IT: Nie sú známe.

NU: Pozitívne je, že užívanie vysokých dávok vitamínu C vo forme fytofarmák s obsahom šípok nemá škodlivé účinky, na rozdiel od syntetického vitamínu C, keď sa vyššie dávky môžu prejaviť lokálnym dráždením slizníc až celkovou slabosťou a tvorbou urátových a cystínových konkrementov v močových cestách.

Ruža šípová

ISSN 1335-9878

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby