Primula veris/elatior, čelaď Primulaceae

CH: Trváca bylina s prízemnou ružicou kopijovitých, mäkko chlpatých listov, s vráskovanou čepeľou a vrúbkovaným okrajom. Stvol zakončený okolíkom voňavých žltých kvetov s vydutými cípmi dorastá do výšky 15 – 25 cm. Plody sú tobolky. Primula elatior má sírovožlté kvety s plochými korunnými cípmi.

DG: (Primulae radix) Drogu tvorí krátky podzemok, ktorý je husto porastený mnohými dlhými koreňmi žltej farby. Podzemok je nepravidelne pokrútený, sivohnedej farby. Primulae elatior má podzemok s hnedastými až červenohnedastými dlhými koreňmi. Droga má slabý osobitý pach a škrabavú chuť.

OL: Z obsahových látok sú farmakologicky najvýznamnejšie triterpénové saponíny (P. veris – priverogenín A a B; P. elatior – protoprimulagenín A). Droga ďalej obsahuje fenolové glykozidy (primulaverín), sacharidy a triesloviny (iba P. veris).

KI: Nie je vhodná pre hypersenzitívnych jedincov.

D: Na prípravu výluhu: na zápar sa použije 0,5 – 1,5 g (0,5 g = 1 kávovályžička) na šálku vody; užíva sa po dúškoch 2- až 3-krát denne. Žiadaný terapeutický efekt sa dosiahne aj pri nižšom dávkovaní koreňa – 0,2 g; na odvar sa použije 6 g koreňa na šálku vody (t. j. 200 ml); užíva sa po lyžiciach každé tri hodiny. Tinktúra: 1,5 – 3 g; užíva sa niekoľkokrát denne.

P: Saponíny zrieďujú hlieny v dýchacích cestách, a tým uľahčujú vykašliavanie. Reflexným dráždením tráviacej sústavy pôsobia expektoračne. Pre obsah trieslovín pôsobí droga protizápalovo a flavonoidy podmieňujú jej mierne diuretické účinky. Indikuje sa v terapii suchých zápalov dýchacích ciest a pri tvorbe zasychajúcich sekrétov so zlou expektoráciou. Odstraňuje neproduktívne dráždenie na kašeľ, čím zmierňuje bolesti v dýchacích cestách. U nás nahrádza dovážanú severoamerickú drogu Senegae radix (Polygala senega).

IT: Fytofarmaká s obsahom prvosienky môžu interferovať s terapiou vysokého krvného tlaku.

NU: V bežných terapeutických dávkach sa nevyskytujú žiadne nežiaduce účinky. V ojedinelých prípadoch pri prekročení odporučeného dávkovania sa môžu vyskytnúť tráviace ťažkosti, ako je nauzea a hnačka.

Prvosienka jarná / vyššia

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby