Plantago lanceolata, čeľaď Plantaginaceae
CH: Trváca bylina s ružicou prízemných kopijovitých listov, na báze zúžených do listovej stopky. Priamy ryhovaný stvol zakončený klasom malých žltobielych kvietkov v pazuchách blanitých listeňov dorastá do výšky 10 – 30 cm. Plody sú tobolky.
DG: (Plantaginis folium) Drogu tvoria kopijovité, do stopky sa zužujúce celistvookrajové listy. Správne usušené listy sú olivovo- až hnedozelené, takmer bez zápachu a majú mierne horkastú chuť.
OL: List skorocelu obsahuje iridoidové glykozidy (aukubín a katalpol), sliz, triesloviny, fenylkarboxylové kyseliny (kyselinu kávovú, chlorogénovú, prokatechovú, gentisovú), kumarín, eskuletín, flavonoidy (apigenín, luteolín) a kyselinu kremičitú.
KI: Nie sú známe.
D: Na prípravu výluhu: na zápar sa použije 1,5 g (1 kávová lyžička) drogy na šálku vody, na odvar sa použije 1 – 1,5 polievkovej lyžice drogy na dva poháre vody; užíva sa v dávke pol pohára 2- až 4-krát denne. Tekutý extrakt: 40 kvapiek (t. j. 1 g ); užíva sa niekoľkokrát denne.
P: Slizovité látky vytvárajú ochrannú vrstvu na zapálenej sliznici a protektívnym pôsobením tlmia dráždenie na kašeľ. Pôsobia protektívne aj na sliznicu žalúdka pri liečbe žalúdočných vredov a zápalov. V črevách pôsobia iridoidové glykozidy protibakteriálne, vykazujú aktivitu voči Staphylococcus aureus, Streptococcus ß-hemolyticus, Proteus, Pseudomonas aeruginosa, Bacillus subtilis, Klebsiela pneumoniae. Iridoidové glykozidy pôsobia aj protizápalovo, antitusicky a spazmolyticky. Droga sa používa v čajovej zmesi, a to predovšetkým v terapii ochorení horných dýchacích ciest ako antitusikum a mucilaginózum.
IT: Nie sú známe.
NU: V terapeutických dávkach neboli zistené žiadne škodlivé účinky. Izolovaný aukubín môže v ojedinelých prípadoch vyvolať interne gastroenteritídu, preto sa v terapii používa len celkový extrakt skorocelu.