Valeriána lekárska

slovensky: valeriána lekárska
latinsky: Valeriana officinalis L
česky: kozlík lékařský
anglicky: Valeriana
nemecky: Baldriane
francúzsky: Valeriana
španielsky: Valeriana
taliansky:  Valeriana 
poľsky: Kozłek
maďarsky: Macskagyökér
rusky: Валериана лекарственная

Čeľaď: valeriánovité (Valerianaceae)
Ľudové  názvy: baldrián,  valeriánok, kozlík,  mačacia zelina, niekde aj odolen

 Zbieraná časť: Predmetom zberu je koreň (Valerianae radix), zbieraný spravidla v októbri v druhom roku kvitnutia. Výnimočne sa zbiera vňať.

Čas zberu: Od jesene do jari

Spôsob zberu: Vykopané korene očistíme a zbavíme zvyškov byle. Prečešeme ich železným hrebeňom, rýchlo, ale dobre umyjeme v tečúcej vode, väčšie roz­režeme na kríž.

Sušenie: Korene zavesené na motúze sušíme pri teplo­te do 35 °C - sušením nadobúda charakteristický zá­pach.

Pomer zoschnutia: 5:1

Výskyt: Rastie na vlhkých lúkách, na okrajoch lesov, v kroví a priekopách.

Predmetom zberu je koreň  (Valerianae radix), zbieraný spravidla v októbri v druhom roku kvitnutia. Výnimočne sa zbiera vňať.

Obsahové látky: Droga obsahuje silicu, valepotriáty (valtrát, acevaltrát, didrovaltrát), kyselinu gama-aminomaslovú, glutamín a arginín, fenolové kyseliny (chlorogénová, kávová, izoferulová). Koreň valeriány sa používa ako mierne, ale účinné sedatívum a vo vyšších dávkach ako hypnotikum. Tlmí nervozitu, stavy vzrušenia, úzkosti a duševné napätie. Droga nie je určená na dlhodobé užívanie. U citlivých jedincov asi po mesiaci liečby vzniká tolerancia, droga prestáva účinkovať a zvyšovanie dávky môže vyústiť do výskytu paradoxných javov (namiesto upokojenia nežiaduce rozrušenie).

Liečivé vlastnosti a účinnosť: komplex účinných látok v  koreni pôsobí ako mierny trankvilizér a upokojujúci prostriedok (ataraktikum). Valepotriáty účinkujú ako prostriedky proti úzkosti (anxyolitiká).  Droga a prípravky z nej znižujú aj bolesti hlavy, priaznivo ovplyvňujú neurózu srdca, tlmia žalúdočné kŕče (spazmolytikum), účinkujú protidávivo (antiemetikum).

Novšie štúdie poukazujú na pôsobenie seskviterpénových zložiek silice ako tlmičov rozkladu kyseliny aminobutánovej (GABA) v CNS, ktorá má význam pri prenose vzruchov.

Použitie: izolované a štandardizované valepotriáty sa užívajú pri stavoch strachu, napätia a celkového nepokoja v jednorázovej dávke 50 mg. Pri nervovom podráždení, kŕčoch v zažívacom trakte sa užíva zápar (200 – 250 ml) pripravený z 3 – 5 g drogy. Fytofatmaceutiká a homeopatiká z valeriánového koreňa sa predpisujú pri nespavosti, bolestiach hlavy a pri klimaktérických ťažkostiach.

Ľudové liečiteľstvo: patrí valeriánový koreň k najviac používaným drogám proti stresu, pri duševných ochoreniach, pričom stabilizuje nervovú sústavu – predráždenú tlmí a pasívnu, letargickú povzbudzuje.

Toxicita: Tlmivý účinok po užití prípravkov z drogy nezhoršuje schopnosť koordinácie centrálnej nervovej sústavy ani fyziologické reakcie na vonkajšie podnety. Pri dodržaní terapeutickej dávky sa nezistili vedľajšie účinky.


You-Tube kanál Herby

Kanál Herby