Slovensky: Hrdobarka obyčajná
Latinsky: Teucrium chamaedris L.
Česky: Ožanka kalamandra
Anglicky: stena germander 
Nemecky: Edel-Gamander, Echte Gamander
Rusky: Дубровник обыкновенный
Francúzsky: Germandrée petit-chêne
Španielsky: zamarrilla de los muros 
Taliansky: Camedrio comune
Poľsky: Ożanka właściwa 
Maďarsky: Sarlós gamandor

Čeľaď: hluchavkovité (Lamiaceae)

 

 Opis: trváci nižší poloker s husto listnatou, mäkko chlpatou, lodyhou do 20 cm vysokou.  Má vajcovité, pílkovité listy, ktoré sa k stopke zužujú. Červenofialové, zriedka biele kvety sú po šiestich usporiadané v praslenoch. Najvrchnejšie prechádzajú do hroznovitých útvarov. Plody sú tvrdky rozpadajúc sa na 4 semená.

Vyskytuje sa na suchých stráňach a skalnatých lokalitách, dobre sa jej darí na vápencovom podklade. Vyžaduje slnko a teplo, vyskytuje sa  na výslnných chránených miestach.  Na Slovensku sa vyskytuje hojne.

Kvitne: od júla do augusta

Zber: z prírody

Obsahové látky a účinky: Drogu predstavuje vňať –  Teucrii (chamaedrydis) herba.Obsahuje príjemne voňajúcu silicu, horčiny, glykozid skutelarín, triesloviny a  saponíny.

Liečebne sa uplatňuje ako amárum (horčiny zvyšujúce chuť do jedenia a trávenie) antiflogistikum (protizápalový prostriedok)  a  metabolikum (liek na zvýšenie látkovej premeny). Droga pôsobí priaznivo aj pri adstringentne (sťahujúco) hemoroidoch, pri vykašliavaní krvi, pri meteorizme  má vetropudný úcinok (karminatívum)

Silica a horčina povzbudzujú chuť do jedenia, zvyšujú vylučovanie tráviacich enzýmov a celkovo povzbudzujú činnosť zažívacích orgánov.

Triesloviny so silicou pôsobia protizápalovo. Pri dysmikróbii, hnačke, kolike, upravujú mikrobiálnu flóru. Zmierňujú hnačky, uvoľňujú bolestivé kŕče v črevách, odstraňujú nadmerné vetry. Elimináciou nevhodných mikroorganizmov zabraňujú hnilobným a kvasným produktom, a tým aj  sekundárnemu zaťažovanie pečene  vstrebanými toxickými látkami.

Použitie:  Najmä v ľudovom liečiteľstve. Účinné zložky sa uplatňujú aj na vonkajšie použitie. Vhodné sú na infekčné postihnutie kože a slizníc. Pripravujú sa obklad na ťažko sa hojace rany, hemoroidy, bercové vredy,  alebo tiež celkové kúpele.

Farmaceutický výskum potvrdil antioxidačné pôsobenie drogy. Preto možno s  jej priaznivými účinkami počítať v  prevencii arteriosklerózy a  zhubných nádorov. Rovnako aj v sekundárnej prevencii aterosklerotických komplikácií. Je tiež vhodná ako pomocný liek pri systémových ochoreniach, reumatických postihnutiach, dne, cukrovke  a  pri chronických infekciách.

Na vnútorné užívanie vo forme záparu, tinktúry proti nechutenstvu, žalúdočným problémom, gastritíde, žlčníkovej dyskinéze a kolike, kameňoch, proti zápalom, na zastavnie krvácnia. Zápar sa odporúča pri dne, tráviacich problémoch, horúčke, podporný prostriedok pri salmonelovej, streptokokovej a stafylokokovej infekcii žalúdka.

Ľudové liečiteľstvo: V ľudovej liečbe sa hrdobarka odporúčala pri všetkých infekčných ochoreniach,  pri stavoch vyčerpania, podvýživy,  počas rekonvalescencie po vyčerpávajúcich chorobách aj úrazoch. 

Olejkári ju používali na povzbudenie trávenia, tlmenie žalúdočných bolestí, chorobách tráviaceho traktu, zvonka na nehojace sa rany, bercové vredy a hemoroidy.

Nežiaduce účinky: užívanie drogy hrdobarky nemá nežiaduce vedľajšie účinky.

Toxicita: neodporúča sa dlhodobo užívať vnútorne

Terapeutická skupina: amárum, metabolikum, antiflogistikum, karminatívum

Recepty:

Vonkajšie použitie:  kombinovaná príprava - plná lyžica hrdobarky na ½  l vody. Najprv sa urobí zápar, potom sa pripraví odvar v 1/3  roztoku z precedenej drogy. Oba roztoky sa po vylúhovaní spoja. Postihnuté časti sa oplachujú alebo sa dáva obklad na 15 –  20 min niekoľkokrát denne. Pri postihnutí celého tela sa robia liečivé kúpele z 250 g drogy.  Vhodná je tiež kombinovaná príprava záparu a  odvarunechá sa 5 minút  povariť. Dĺžka expozície závisí od celkového zdravotného stavu,  od 10 do 30 minút pri teplote 25C.

Vnútorné užívanie:  pri anorexii,  zlom trávení sa pripravuje zápar z 1 – 2 lyžičiek na šálku vody. Užíva sa pred jedením  3-krát denne. Práškovaná droga sa odporúča v dávke na hrot noža pridať do lyžice s vodou na začiatku jedenia, 3-krát denne. Počas aktívneho vegetačného obdobia sa môže užívať aj v podobe vylisovanej šťavy alebo pomixovaním vňate z čerstvej rastliny. Užívajú sa 2 – 3 kávové lyžičky v 1/2  decilitri  vody pred jedením.

Mrazenie: vhodné je mraziť porciovanú hrdobarku.

Medicinálne víno: doma sa pripravovalo z hrdobarky aj medicinálne víno. Nevhodné pri íkontraindikácii akoholu u deti, epileptikov, chorých na pečeň atď.You-Tube kanál Herby

Kanál Herby