Kostihoj lekársky

slovensky: Kostihoj lekársky
latinsky: Symphytum officinale
česky: Kostival lékařský
anglicky: Comfrey
nemecky: Beinwell
francúzsky: Consoude officinale
španielsky: Consuelda mayor
taliansky: Consolida maggiore
poľsky: Źywkost lekarski
maďarsky: Fekete nadálytö
rusky: Окопник лекарственный
Čeľaď: borákovité (Boraginaceae).

 

V prírode rastie roztrúsene - miestami hromadne, v trávnych spoločenstvách, lužných lesoch, na ťažkých dusíkatých až neutrálnych pôdach a na vlhkých stanovištiach. Kostihoj sa pestuje aj ako krmovina pre ošípané.

Droga: zbierajú sú korene (Symphyti radix) a listy (symphyti folium). Koreň sa zbiera  na jar v marci a apríli alebo na jeseň v októbri a novembri. Listy sa používajú ako náhrada za koreň. Listy sa zbierajú v čase kvitnutia rastliny (máj - júl).

Účinné látky: Drogy kostihoja obsahujú 0,5-1,5% alantoínu (purínový derivát) najviac v koreni, alkaloidy intermedin a acetylintermedin, consolidin, consolicin, symphytin, echimidin, laziokarpin, symphytocynoglossin, ďalej metylpyronin, lykopsamin, acetyllykopsamin, organické polyfenolové kyseliny (chlorogénovú, kávovú a i.)a aminokyseliny (asparagín). Vo vňati sa nachádza väčšie množstvo slizu, okolo 8-9% trieslovín (v koreni okolo 5%). Okrem toho obsahuje aj cholín, glykozidické látky, živicu, menšie množstvo silice, triesloviny, škrob, steroly a iné substancie.

Liečebné použitie: na liečebné účely najmä na zlomeniny, zápaly svalov, zle sa hojace rany, paradentóze (preto sa dáva do zubných pást), pri vyvrtnutiach. Väčšinou slúži na vonkajšie použitie vo forme mastí, obkladov i zubných pást. Neodporúča sa používanie jeho čajovín lebo obsahuje alkaloidy, ktoré poškodzujú organizmus, napr.: pyrolizidínové (škodia pečeni), kancerogénne (zvyšujú vznik rakoviny) a mutagénne (menia dedičnosť).


You-Tube kanál Herby

Kanál Herby