Pamajorán obyčajný

Slovensky: Pamajorán obyčajný (oregano)
Latinsky: Origanum vulgare L.
Česky: dobromysl obecná
Anglicky: Oregano
Nemecky: Wilder Dost
Rusky: Душица обыкновенная, oрегaно
Francúzsky: Origan,  origan commun,
Španielsky: Orégano
Taliansky: Origano
Poľsky: Lebiodka pospolita
Maďarsky: Szurokfű
Čeľaď: hluchavkovité (Lamiaceae)


Opis: Odkiaľ sa bylinka objavila v našich končinách nie je vedecky dokázané, ale o jeho liečivých účinkoch niet pochýb, pretože ho aplikovali lekári a bylinkári dávnych čias. Používal sa už v antike. Starí Gréci nazývali oregano radosť z hôr a predstavovalo pre nich radosť a šťastie. Rastliny tohto rodu (Origanum) požívali veľkú úctu aj v starovekom Egypte, kde boli vplietané do korún a vavrínových vencov počas náboženských rituálov. Na Slovensku sa vyskytuje v dvoch poddruhoch ( pravý a  klasnatý).

Rastie hojne na slnečných stráňach, medzi krovím a vo svetlých lesoch.

Kvitne: Od júna do augusta.

Zber: Zbierame kvitnúcu vňať, alebo len kvetné vŕšky v plnom rozkvete.

Účinné látky: Liečivý účinok má silica, ktorá obsahuje tymol (do 15%), karvakrol, 1,8-cineol, triesloviny a horčiny, flavonoidy, karotén, ale aj vitamín C.

Liečebné použitie: Pamajorán má mierne tlmivý účinok na nervový systém, posilňuje žalúdok a utišuje bolesť. Je výborným prostriedkom pri ochoreniach čriev, pomáha pri nadúvaní a pri tráviacich ťažkostiach, slúži na dezinfekciu tráviaceho traktu a podporuje chuť do jedenia. Silica s horčinami aktivuje tvorbu žlče a tráviacich štiav. Triesloviny pamajoránu sú účinné pri hnačkách. Obzvlášť významný je ich liečivý účinok pri vysokej hladine cholesterolu. Protikŕčový účinok sa cení predovšetkým pri ochoreniach dýchacej sústavy, najmä po dlhotrvajúcom úpornom kašli súvisiacom so zápalom pohrudnice (expektorans), kde súčasne pôsobí aj mierne dezinfekčne. Uvoľňuje kŕče svaloviny maternice a zmierňuje bolestivú menštruáciu. Na vonkajšiu aplikáciu sa používa pri liečení ekzémov a iných chorôb.

Ľudové liečiteľstvo: pamajorán sa používa sko upokojujúci prostriedok (sedatívum a nervínum) pri psychických poruchách a pri bolestiach hlavy. Český názov dobromysl vystihuje hlavné liečivé vlastnosti.

Recepty:

Zápar: 1 – 2 g drogy pamajoránu sa užívajú  pri liečení akútnej a chronickej bronchitídy, čiernom kašli, zlepšení látkovej výmeny, močopudný a ako utišujúci prostriedok pri nespavosti, epilepsii a nervovej precitlivenosti.

Zvonka: liečba ekzému a i. Pridáva sa ako čuchové korigens, tiež do posilňujúcich, aromatických kúpeľov.

 


You-Tube kanál Herby

Kanál Herby