Echinacea purpurová

 • SlovenskyEchinacea purpurová
 • Latinsky: Echinacea purpurea (L.) Moench (zastarane syn. Rudbeckia purpurea L.)
 • Česky: třapatka nachová
 • Nemecky: Sonnenhüte
 • Anglicky: Echinacea
 • Rusky: Эхинацея пурпурная
 • Maďarsky: Kasvirág
 • Poľsky: Jeżówka
 • Čeľaď: astrovité,  Asteraceae

Opis: Trváca bylina s priamou drsnou stonkou, dorastajúcou do výšky 0,6 – 1,5 m. Stonkové listy sú protistojné, vajcovito kopijovité, smerom k báze mierne zašpicatené, so zúbkovitým okrajom. Povrch listov je na oboch stranách drsný. Nápadné kvety purpurovočervenej farby sú usporiadané v úboroch na konci stoniek. Kvetné lôžko je vypuklé a ostnaté. Listene kvetného lôžka sú čiarkovité a úzko kopijovité.

Plod je do 6 mm dlhá nažka štvorhranného tvaru.

Rastlina pochádza z  Ameriky, kde  sa u  Indiánov tešila všeobecnej obľube. Liečebne sa  využívala proti rôznym ochoreniam. V  Európe sa pestuje na medicínske účely a  v menšej miere aj ako okrasná rastlina.

 

Kvitne: strihaním sa zbierajú iba rozkvitnuté kvetné úbory. Koreň echinacey úzkolistej sa zberá na konci tretieho vegetačného roku vyrýľovaním (vyorávaním) . Kvitnúca vňať a korene sa sušia v tenkých vrstvách pri teplote 35 – 40 °C.

Droga: vňať z kvitnúcej rastliny – Echinaceae purpureae herba, list – Echinaceae purpureae folium a  kvet  –  Echinaceae purpureae flos. Z čerstvej vňate sa robia farmaceutické alebo galenické prípravky. Zo sušeného listu  a  kvetu sa  pripravuje  čaj – zápar.

Obsahové látky a účinky: polyfenolové látky (kyselina škoricová a jej deriváty, ako je kyselina kávová a chlorogénová), polysacharidy, polyíny, seskviterpénové alkoholy, triesloviny, flavonoidy a v malom množstve i pyrolizidínové alkaloidy.

Ľudové liečiteľstvo:

Recepty:

Na prípravu záparu: 1,5 – 2 g (príp. 2 čajové lyžičky) drogy (vňat, kvet, koreň); užíva sa 3-krát denne. Tinktúra: 10 – 30 kvapiek (koreň), 1 – 2 ml (vňať); užíva sa 3-krát denne. Tekutý extrakt: 0,25 – 1 ml (1 : 1 v 45% etanole); užíva sa 3-krát denne.

 • Čaj proti zápalom kĺbov: pripraví sa základná zmes bylín, dôkladne sa zmieša koreň echinacey úzkolistej (50 g) s  kôrou vŕbovky (50 g), vňaťou rebríčka obyčajného (50 g), vňať krvavca lekárskeho (30 g), vňať vresu obyčajného (30 g), koreň ligurčeka lekárskeho (30 g) a podzemky pýru plazivého (30 g). Zo zmesi sa odoberú 4 čajové lyžičky  a zalejú sa 1 litrom vriacej vody. Zápar sa nechá odstáť 10 minút a potom sa precedí. Denná dávku je 1 liter - rozdelíme na  3 – 4 porcie denne. Dĺžka kúry trvá 4 týždňe a sa môže opakovať najskôr za 10 dní.
 • Tinktúra: 1 polievková lyžica drogy sa pridá do 100 ml liehu. V uzavretej nádobe sa nechá vylúhovať 3 týždne až mesiac. Tinktúra sa precedí cez husté sito alebo plátno. Používa sa najmä do masti, ktoré sa natierajú na rany, ekzémy, kŕčové žily a preležaniny.
 • Masť: Na prípravu sa použije 10 g tinktúry a 90 g rozotierateľného neutrálneho vosku alebo masti. Tinktúra sa po kvapkách dobre rozmieša vo vosku a natiera sa niekoľkokrát denne v tenkej vrstve na postihnuté miesta na  koži.

Nežiaduce účinky: alergie

Kontraindikácie: autoimunitné ochorenie, tuberkulóza, leukémia, alergie na rastliny čeľade Asteraceae, je kontraindikovaná pri pacientoch  liečených imunosupresívami zvlášť po transplantácii.

Upozornenie: Rastlinné prípravky sa nesmú užívať pri alergii na látky astrovitých rastlín, pri tuberkulóze  a  leukémii,  pri  autoimunitných ochoreniach,  roztrúsenej  skleróze, a  kolagenóze. Pre prítomnosť pyrolizidínových alkaloidov sa  nesmie bylina užívať pri poruchách pečene, tiež  spolu s hepatotoxickými liekmi, ktoré poškodzujú pečeň. Nemajú sa prekračovať terapeutické dávky, ani  predĺžiť  užívanie preparátov echinacey viac ako 8 týždňov.

Terapeutická skupina: imunomodulátor

Echinacea purpurea, Záhrada liečivých rastlín, marec

Echinacea purpurea, Záhrada liečivých rastlín, marec

Echinacea purpurea, Záhrada liečivých rastlín, júnEchinacea purpurea, Záhrada liečivých rastlín, júnEchinacea purpurea, časopis Liečivé rastliny, Herba, júnEchinacea purpurea, časopis Liečivé rastliny, Herba, jún


ISSN 1335-9878

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby