Slovensky: Dub zimný, dub letný
Latinsky:  Quercus petraea Matusch, syn. Quercus sessilisQuercus sessiliflora/ Quercus robur

Česky: Dub zimní  drnák/ dub letní (křemelák)

Anglicky: Common Oak
Nemecky: Sommerreiche
Rusky: Дуб черeшчатый,  дуб лeтний / дуб ска́льный

Francúzsky: Chene rouvre
Španielsky: Quercia
Taliansky:  Farnia/ rovere 

Poľsky: Dab szypulkowy

Maďarsky: Kocsányos tölgy

Čeľaď: Bukovité/  Fagaceae

  

Opis: Obidva do 30 – 40 m vysoké dlhoveké stromy sa od seba líšia:

dub letný má košatejšiu širšiu korunu, zimný vajcovitú.  Kvety sú jednopohlavné, samčie kvetenstvo má charakter jahniad na tohoročných vetvičkách, samičie jahňady rastú na letorastoch. Plody – žalude má letný na dlhých stopkách a  perovito laločnaté listy na celkom krátkych; zimný má plody sediace na koncoch konárov, alebo na krátkych stopkách,  listy  má na 1 – 2 cm dlhých stopkách. Majú hodnotné tvrdé drevo, odolné voči vode. Na ich trvanlivosti sa podieľa vysoké percento triesloviny. Používa  sa uplatňuje v  nábytkárskom priemysle,  aj  pri budovaní vodných stavieb.

Duby sa opeľujú vetrom, poskytujú dostatok peľu a  namiesto nektáru v kvetoch, ktorý im chýba  núkajú včelám na listoch dostatok sladkej šťavy z výlučkov vošiek. Trieslovina z kôry sa oddávna  využíva pri výrobe a  spracovaní koží.

Kvitne: dub letný kvitne v apríli a v máji.

Zber: máj až jún

Obsahové látky a účinky: Dub si vždy ľudia cenili aj pre jeho liečivé vlastnosti, ktoré uznáva aj moderná fytoterapia. Droga: kôra – Quercus cortex  (syn. Quercorum cortex). Nemá byť hrubšia ako 6 mm, poskytuje ju mladá, lesklá, tzv. zrkadlová kôra z mladých kmeňov  a konárov. Stará kôra je na liečenie nevhodná, bezcenná. Plod, semeno, žaluď, zbavený čiašky aj šupky – Quercus glans  (syn. Quercus semen) má viacnásobné využitie. Využiteľný je aj  list – Quercus folium.

V medicíne sa využívajú  triesloviny z  kôry  (do 20 %). Obsahujú katechínové látky s kyselinu elagovú.  Nachádzajú sa tu aj horčiny, živice a  kvercit. Listové flavonoidy zastupuje kvercitrín a jeho aglykón kvercetín, z triterpénov napríklad fridelanol. Žaluď obsahuje okolo 37 % škrobu, 7 % sacharidov, 7,5 % bielkovín, do 15 % oleja a menlivý obsah trieslovín. V časoch hladomoru ich naši predkovia konzumovali. Bez tepelnej úpravy sa kvôli obsahu trieslovín dlhšie nedajú konzumovať. Pražené žalude nahrádzali aj zrnkovú kávu. Kvôli výživnej  hodnote sú cennou potravou pre divú zver.

Použitie a recepty:  

Sťahujúce triesloviny majú aj antiseptický účinok. Pri vnútornom užití  zabraňujú  kapilárnemu presakovaniu krvi v žalúdku a v črevách, využívajú sa preto pri infekčných črevných ochoreniach. Triesloviny pôsobia aj pri zápaloch v ústnej dutine - vyplachovanie. Dobré skúsenosti sú aj  pri liečbe zapálených a  bolestivých hemoroidov, pri mokvajúcom ekzéme a pri nadmernom  potení nôh. Pri niektorých druhoch omrzlín sa môže použiť ako pomocná liečba. Ako alternatívna liečba pri niektorých ľahších popáleninách môžu pomôcť trieslovinové taníny. Liečbu  treba vždy konzultovať s lekárom. Triesloviny sa nesmú  používať na väčšiu plochu. Sťahujúce účinky majú aj v menšej miere  listy. Obsahujú viac dôležitých flavonoidov, ktoré sú vhodné najmä na cievy.

Recepty:   Odvar z kôry  na vnútorné užívanie: 1 lyžička na šálku vody; užíva sa 2 – 3-krát denne. Vo forme prášku sa dáva v množstve  na hrot noža s vodou alebo čajom, užíva sa 5-krát denne. Vhodné je riediť odvar  aj práškovanú drogu mliekom alebo srvátkou  možnému dráždeniu zažívacieho traktu tanínom.

Odvar zo semena sa môže použiť ako káva: 3 g na jednu dávku;  pije sa  2 – 3-krát denne.

 Na vonkajšie použitie sa používa odvar z kôry: 10 g na 1 pohár vody; užíva sa na vyplachovanie ústnej dutiny, kloktanie, oplachovanie slizníc rodidiel a pod.

Na vyplachovanie hrubého čreva sa riedi dvojnásobným množstvom vody.

Sedacie kúpele pri zapálených hemoroidoch: 50 g kôry na 1 liter odvaru. Na čiastočný alebo celkový kúpeľ: odvar z 3 lyžíc práškovanej drogy na 1/2 l vody. Podobne sa môže pripravovať z  1/2 kg drogy na 4 l vody; odvar sa pridá do kúpeľa.

Proti poteniu : 1 kg drogy na 3 l vody.

Nežiaduce účinky: u citlivých ľudí môže vyvolaťzvracanie, podráždenie žalúdka, zápchu.

Upozornenie: Neužívať prípravky v tehotenstve a pri dojčení

Terapeutická skupina: adstringens, antiseptikum, antidiaroikum, hemostyptikum

 


You-Tube kanál Herby

Kanál Herby