Borovica lesná, Herba + Liečivé rastlinySlovensky: Borovica lesná (sosna)
Latinsky: Pinus sylvestris
Česky: Borovice lesní
Anglicky: Scota Pine
Nemecky: Gemeine Kiefer
Rusky: Сосна обыкновенная

Francúzsky: Pin sylvestre 

Španielsky: Pine silvestre
Taliansky: Pino di scozia
Poľsky: Sosna zwycajna
Maďarsky: Erdei fenyö

 


 Borovica lesná (sosna) je ihličnatý strom, dorastá do výšky  20 až 40 m, korunu má širokú, guľatú, ihlice po dve,  končisté  2 – 6 (8) cm dlhé, jednodomá rastlina,  samčie kvety sú vajcovité, samičie na zahnutej stopke, ktoré dozrievajú na druhý rok; šišky sú nelesklé, štítok semenných šupín kosoštvorcový, krídla 3 – 4-krát dlhšie ako semená. Ihlicovité listy - ihlice vyrastajú na konároch po dvoch z jedného miesta,  po 2 - 3 rokoch opadávajú, nie však naraz,  preto je to proces nenápadný.

V staroveku  sa využívalo drevo borovice ako stavebný materiál a terpentín získaný destiláciou z balzamu povazovali za liek proti rakovine a ako dezodorans, napr. ho používali na osvieženie dychu.

Zo všetkých druhov z rodu Pinus je borovica lesná najviac rozšírená.  Jej rozšírenie je rozsiahle - zaberá takmer 1/3 severnej pologule. Rastie v Európe, Ázii, borovica je rozšírená u nás po celom území, pôvodná je v nížinách, na piesčinách. Borovica lesná rastie aj na neprístupných strmých vápencových skalách, kde žiadna iná drevina neprežije. Dobre sa jej darí aj na suchých pieskoch, kde ju , napr. na Záhorí umelo  vysádzali. Kedysi tu rástli borovicovo-dubové lesy, ale činnosťou človeka boli už v 17. storočí zničené.  Preto sa  majitelia  (palatín Pavol IV. Pálffy) okolo roku 1650 rozhodli vysadiť borovice na Záhorí podľa francúzskeho vzoru. Francúzski lesníci les vysadili a v porastoch dubov ponechali len zdravé a silné jedince na semeno, niektoré z nich môžeme dokonca nájsť dodnes v týchto lesoch. Borovica lesná je hospodársky jednou z najdôležitejších drevín.

 Kvitne:v  máji

Zber: konce konárikov v marci až apríli. Môže sa však zbierať len z vyrúbaných stromov (zber púčikov zo živých drevín je zakázaný). 

Obsahové látky a účinky: živica a silica s obsahom napr. a-pinén, b-pinén, limonén, kamfén, felandrén, horčinu pinopilarín, triesloviny, malé množstvo vitamínu C.

 Použitie: Vnútorne sa droga takmer nepoužíva, pretože jej účinné látky dráždia a poško­dzujú obličky.  Zvonka do kúpeľa pri reumatizme, tiež nespavosti  a neurotizme. Borovicová silica má vzpružujúce, antiseptické a dezinfekčné vlastnosti. Oficiálna medicína využíva živicu z poraneného kmeňa ako prísadu do mastí na vredy, protireumatických mazadiel a tiež na inhaláciu pri bronchitíde. Terpentínový balzam sa ďalej spracováva (čistí a destiluje) a získava sa terpentínová silica (používa sa ako rozpúšťadlo farieb, lakov a pod). Po ďalšej úprave vzniká známe kolofónium na technické použitie.

 Borovicová silica Pini sylvestris aetheroleum je antiseptická, pomáha pri nachladnutí, chrípke, nádche, astme, zápale pľúc a fajčiarskom kašli. Zvyšuje tvorbu hlienov a napomáha pri vykašliavaní. Je vhodná aj do kúpeľa, prekrvuje pri svalovej únave a reumatických bolestiach.

 Recepty: Koncentrovaná silica sa získava destiláciou a musí sa pred naparovaním zriediť, najčastejšie sa pridáva do horúcej vody, prípadne  minerálky.

Na inhalovanie sa môže použiť zohriata voda na 37 – 40 °C. Naparovať sa a inhalovať silicu sa nemá používať viac ako dva týždne, pretože by sa mohla sliznica dýchacích ciest zoslabiť (atrofovať).  

Kúpeľ: odvar z 0,5 - 1,5 kg pupeňov na 2 - 3 l vody, krátko sa povarí a pridá do kúpeľa - najviac na 15 min.

Toxickosť: terpentínová silica môže vyvolať kontaktnú dermatitídu s opuchom. Vdychovanie  môže podráždiť sliznice, dlhšie vdychovanie až príznaky otravy. Vnútorné užitie môže vyvolať vracanie a krvavé hnačky, závraty. Ťažká otrava poškodzuje obličky a parenchým pečene, tiež na CNS, môže nastať smrť v kóme, keď ochrnie dýchanie.

 Terapeutická skupina: derivans, expektorans, sekretolytikum , hyperemikum, diuretikum, diaforetikum, balneologikum, antiseptikum, aromatikum, dezodorans


You-Tube kanál Herby

Kanál Herby