Slovensky: Majorán záhradný
Latinsky: Majorana hortensis
Česky: majoránka záhradní
Anglicky: Marjoram
Nemecky: Majoran
Rusky: Майоран
Francúzsky: Marjolaine,  Origan des jardins
Španielsky: mejorana, mayorana
Taliansky: Maggiorana
Poľsky: Lebiodka majeranek
Maďarsky: Majoránna

Čeľaď: Hluchavkovité (Lamiaceae)

Opis: Pôvodne bola udomácnená v Stredozemí, pestovali ju už starí Egypťania, Gréci a Rimania a počas križiackych vojen sa rozšírila do ostatnej Európy. Jednoročná, v závislosti od klimaticko-geografických podmienok aj krátko trváca, výrazne aromatická bylina, vysoká 0,1 – 0,45 m. Stonka je tenká, pevná, priama alebo vystúpavá, neskôr rozkonárená vytvárajúca poloker. Listy sú drobné, krátko stopkaté, obráteno vajcovité až lopatkovité, celistvookrajové, mladé plstnaté; 10 – 15 mm dlhé, 5 – 10 mm široké. Súkvetie je usporiadané v 8 až 12-kvetých papraslenoch, ukrytých v pazuchách listeňov, ktoré tvorí metlinu. Kvety sú drobné, sediace, s bielymi alebo bledoružovými korunnými lupienkami. Kvitnú v júli až auguste. Dvojpysková koruna je 3 – 4 mm dlhá, vyrastá z listeňovitého kalicha má vrchný pysk dvojlaločný a spodný trojlaločný. Tyčinky z koruny vyčnievajú, sú 4; semenník vrchný. Kalich je jednopyskový, listencovitý, 2 mm dlhý. Plody sú guľaté, malé, hladké, bledohnedé tvrdky.

Majorán je vynikajúca medonosná rastlina.

Droga: vňať. Prvý zber robíme koncom júna a začiatkom júla, druhýkrát koncom augusta a keď je mimoriadne priaznivý rok a pri dlhej jeseni môže sa zberať tretíkrát.

Účinné látky: Majorán záhradný obsahuje 1 – 3,5% neobyčajne aromatickej silice, 4,5% trieslovín, horčiny a vitamín C. Vonia osobito aromaticky, chutí silne korenisto podobne ako tymián, len jemnejšie a sladšie. Používať ho treba uvážene a v tom správnom množstve

Liečivé účinky: podporuje tvorbu žalúdočných štiav, povzbudzuje chuť do jedla, pôsobí proti nadúvaniu a upokojuje nervovú sústavu, preto sa používa pri neurovegetatívnych ochoreniach a spastických kŕčoch. Silica má tiež protizápalové účinky (antiseptikum) pri zápaloch nosa, ústnej dutiny a kože. Droga je účinná pri hnilobnej dysmikróbie a črevnej dyspepsie spojenej s meteorizmom, kedy spolu so silicou účinkujú aj triesloviny. Silica sa používa v kozmetickom priemysle, je súčasťou masťových základov.  Okrem liečivých vlastností sa využíva často ako koreninová rastlina so širokým použitím.

Recepty:

Zápar: 1,5 – 2,0 g sa používa najmä v ľudovom liečiteľstve pri kŕčoch, kašli, zahlienení, astme, ako mierny žlčopudný, močopudný a potopudný prostriedok;

Zvonka: na mokvavé rany, na zábaly pri reumatizme, tiež na aromatické majoránkové kúpele.


Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby