Slovensky: šišak bajkalský
Latinsky: Scutellaria baicalensis
Česky: Šišak bajkalský
Anglicky: Baikal skullcap
Nemecky: Baikal-Helmkraut 
Rusky: Шлемник байкальский 
Španielsky:  Scutellaria baicalensis
Čeľaď: Lamiaceae
 
Opis: V prírodnej medicíne sa používa  viac  ako 2000 rokov. Je to nenáročná rastlina, nevyžaduje zvláštne podmienky pre pestovanie a ako trvalka aj dobre prezimuje. Je to nízka trvalka, ktorá dorastá do výšky 15 až 30 cm, listy má jednoduché, celokrajné a kopijnaté . Dá sa dobre pestovať aj v našich podmienkach.
Kvitne: jún až august
Zber: zbiera sa koreň na jeseň alebo na jar z trojročných, alebo štvorročných rastlín, suší sa a používa na prípravu odvaru
Plod: tvrdky
Pestovanie: ako okrasná trvalka sa dá pestovať v našich podmienkach, nevyžaduje zvláštnu starostlivosť a dobre prezimuje .

Obsahové látky a účinky: skutelarín, vagonín, bajkalín, bajkaleín, steroidné saponíny, kyselina askorbová, kyselina benzoová a ďalšie. Práve vďaka vysokému obsahu flavonoidov má výrazné protizápalové a regeneračné účinky účinky. Koreň 3 až 4-ročných rastlín obsahuje bajkalín a vagonín, listy a stonky obsahujú skutelarín. Výskum dokázal, že bajkalín zhasína hydroxylové radikály generované UV-fotolýzou peroxidu vodíka.  Napríklad sa zistilo, že baikaleín purifikovaný zo šišáka bajkalského účinkoval proti vírusu HIV-1.

Využíva sa hojne vo fytoterapii. Medzi  hlavné účinky patrí  antioxidačná aktivita viazaním voľných radikálov a pôsobením proti lipidovej peroxidácii lipozómov. Aktívne látky navodzujú pokojný a plnohodnotný spánok, znížujú krvý tlak pri hypertrofii. Odstraňuje stres, nervozitu, depresie, bolesti a šum v hlave.

Tradičná čínska medicína ho používala proti krvácaniu z nosa, vnútornom krvácaní a silnom menštruačnom krvácaní, ovplyvňuje vysoký krvný tlak, lieči zápal hrdla, ochorenie obličiek, záškrt, šarlach a hepatitídu. Používa sa tiež pri vysokej horúčke, kašli, vracaní a silnej menštruácii .

Má imunostimulačné a detoxikačné účinky.

Vonkajšie použitie: priaznivé účinky na kožu,  vyrážky, proti starnutiu pleti, upokojuje pokožku pri zápalových či alergických reakciách. Viazaním voľných radikálov a pôsobením proti lipidovej peroxidácii lipozómov pôsobí silne antioxidačne. Má výrazné adaptogénne, antioxidačné a regeneračné účinky na pečeň, dokonca výraznejšie ako má pestrec mariánsky.

Dnes sa vyrábajú rôzne druhy extraktov - tinktúry, tiež veľmi účinné štandardizované práškové extrakty . Obvyklá dĺžka kúry sa pohybuje okolo 6 týždňov. Kúra sa môže opakovať po 10-dňovej prestávke . Pri použití rastliny ako hypnotika, prostriedku na zlepšenie spánku sa  aplikujú  jednorazovo vyššie dávky (ako pri dlhodobej kúre) tesne pred spaním.

Ľudové liečiteľstvo: Denná dávka drogy pre prípravu odvaru je 6 až 15 g, liehový extrakt (60 až 80 g drogy na 1 liter 40% liehu) sa užíva 4-krát denne 1 polievkovú lyžicu počas 6-tich týždňov.

Recepty

Čaj: 1 lyžičku sušeného šišaku prelejeme 250 ml vriacej vody, po 1/2 hodine  scedíme a počas dňa vypijeme 3 - 4 šálky.
Čaj proti srdcovej arytmii :  pripravíme z týchto zložiek: hloh 20 g, lipa 20 g, valeriána 20 g, šišák 20 g, srdcovník 20 g.
1 čajovú lyžičku zmesi zalejeme 1/4  l vriacej vody. Lúhujeme 10 min. Pijeme 2-krát denne počas 6-tich  týždňov. Po trojtýždňovej prestávke kúru zopakujeme.
Liehový extrakt :  60 až 80 g drogy sa dáva na 1 liter 40% liehu a užíva sa 4-krát denne 1 polievková lyžica po dobu 6- týždňov .

Kontraindikácie: Nie sú  známe 
Nežiaduce účinky: nie sú známe nepriaznivé účinky ani pri dlhodobom užívaní.  Pri predávkovaní  môže nastať zmätenosť, závrate,  zášklby a kŕče.

Terapeutická skupina: adaptogén, tonikum


You-Tube kanál Herby

Kanál Herby