Vachta trojlistá - Menyanthes trifoliata L.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Slovensky:  Vachta trojlistá
Latinsky:    Menyanthes trifoliata L.
Česky:        Vachta trojlistá
Anglicky:   Buckbean
Nemecky:  Dreiblätiges Fieberklee
Rusky:        Вахта 
Francúzsky:  Ményanthé tréfle d´eau
Španielsky: Menyanthes 
Taliansky:   Trifoglio fibrino
Poľsky:       Bobrek trójlistkowy 
Maďarsky:  vidrafű
 
Ľudové názvy: Horká ďatelina, trinfólia, horká trojka, trojlistník horký, trojan vodný, brukvorec

Zber: Pre farmaceutické účely sa počas kvitnutia zbiera list s krátkou stopkou. Pri rezaní treba dať pozor na to, aby sa z mokrého podkladu nevytrhli aj chránené podzemky. Vyhubeniu porastu zabránime tým, že neodrezávame z rastliny všetky listy a niektoré rastliny nechávame nedotknuté.

Sušenie: Listy obsahujú veľa vody, preto sušenie trvá dlhšie. Sušiť však treba rýchlo pri teplote maximálne 40 – 50 °C. Po vysušení sa získa droga, ktorá sa dnes (podľa európskeho liekopisu – Ph.Eur.6) označuje ako Menyanthidis trifoliatae folium, u nás sa donedávna nazývala Folium trifolii fibrini (Československý liekopis – ČSL 4).

Obsahové látky: droga obsahuje najmä glykozidicky viazané a chuťove veľmi výrazné horčiny (sekoiridoidy). V listoch je to najmä dihydrofoliamentín, v stopkách loganín a mentiafolín. Najväčšie množstvo horkých látok sa tvorí počas kvitnutia a začiatku tvorby plodov. Okrem glykozidov obsahuje droga flavonoidy, najmä rutín a hyperozid. V najväčšom množstve sa nachádzajú v období nástupu kvitnutia rastliny, kedy je ich obsah okolo 1,5 %. Ďalej sa v listoch nachádza asi 5,5 % trieslovín a okolo 1 % kyseliny askorbovej (vitamín C).

Listová droga sa pre svoju horkú chuť využíva ako amarum – stomachikum pri tráviacich ťažkostiach a ako tonikum. Je súčasťou horkých čajovín a tinktúr. Pri príprave čajov sa dávkuje 0,5 – 1 g drogy, denná dávka je 1,5 – 3 g. Ako nežiaduci účinok môžu prípravky z vachty dráždiť žalúdok a vo vysokých dávkach môžu mať preháňajúci účinok.

Interakcie: pri súčasnom užívaní  liekov ovplyvňujúcich krvotvorbu, herínu, salicylátmi (aspirín) môže dôjsť k vzájomnému pôsobeniu.  Prípravky s vachtou nie sú vodné pre tehotné a dojčiace ženy, pre deti,pri zvracaní, udreninách.

Celkové rozšírenie: Hlavná oblasť výskytu sa nachádza v miernej a chladnej oblasti Eurázie a Severnej Ameriky. Najsevernejší výskyt je v arktickej zóne Sibíri, najnižší v južnom Japonsku.

Rozšírenie a význam v SR a ČR: V ČR i SR rastlina rastie roztrúsene až vzácne takmer po celom území, nie však spojite. Chýba prevažne v najteplejších oblastiach. Rastlina je svetlomilná, rastie od nížin až do hôr, najmä na rašeliniskách, slatinách, okrajoch rybníkov alebo odvodňovacích kanálov. Vyhľadáva bahnité, väčšinou kyslé pôdy s nízkym obsahom živín.

Vachta trojlistá - Menyanthes trifoliata L.Ohrozenie a ochrana: V SR aj ČR je druh zákonom chránený. Na Slovensku je kriticky ohrozený, v ČR ohrozený. Spoločenská hodnota podľa vyhlášky MŽP SR č.579/2008 je 16,59 €. Veľké množstvo lokalít vachty trojlistej v minulosti zaniklo najmä v dôsledku plošného odvodňovania, ťažby rašeliny, používaním herbicídov a pod.


You-Tube kanál Herby

Kanál Herby