Slivka trnková - Prunus spinosa L.Slovensky: slivka trnková - trnka
Latinsky: Prunus spinosa L
Česky: trnka obecná  
Anglicky: Blackthorn

Nemecky: Schwarzdorn
Rusky: тёрн, тернoвник, cлива колючая 
Francúzsky: Prunus épineux
Španielsky: Aranyo
Taliansky: Prugnollo
Poľsky: Sliwa tarnina
Maďarsky: Kökény
Ľudové názvy: trnka, tŕň, tŕnie

 

 

 

 

Zbieraná časť: Zberáme biele kvety bez listu a koná­rikov

Čas zberu: marec - apríl

Spôsob zberu: Najvhodnejší čas na zber je vtedy, keď prevažná časť pukov ešte nie je rozkvitnutá, ale už biela. Prekvitnuté kvety bez korunných plátkov do zbe­ru nepatria. Kvety zdrhujeme v kožených rukaviciach. Nesmieme ich však stlačil, lebo potom pri sušení hned-nú. Môžeme ich tiež vyklepávaf na vystretú plachtu, avšak pritom nám napadajú aj konce konárov, kôra a iná nečistota, ktorú musíme zo zberu odstrániť. Naj­krajšiu drogu získame, ak odrežeme krátke (20-30 cm) kvetmi obalené konáriky, ktoré vo vrstve asi 50 cm usu­šíme a kvety palicou omlátime. Získame asi 2/3 krás­nych kvetov.

Sušenie: Sušíme rýchlo prirodzeným alebo umelým teplom do 40 °C.

Pomer zoschnutia: 6:1

Výskyt: Rastie na slnečných krovitých stranách a rú­baniskách, pri poľných cestách a na skalnatých mies­tach.

Obsahové látky: v kvetoch najmä flavónové glykozidy (do 0,5 %, kemferol, kvercetín), kyánogénne glykozidy (stopové množstvo), sacharidy, triesloviny a minerálne látky. V plodoch sú zastúpené triesloviny, sacharidy, glykozidy (kyánogénny amygdalín), antokyány (do 3 %), organické kyseliny, vitamín C, pektíny.

Liečivé vlastnosti a účinnosť: flavonoidy z kvetovej drogy pôsobia močopudne (diuretikum) a vyplavujú z organizmu vápnik (saluretikum). Pre mierne prečisťujúce účinky obsahových látok kvetov je droga známa ako laxans a metabolikum. Vysoký obsah trieslovín v plodoch účinkuje sťahujúco (adstringens) za spolupôsobenia ďalších látok hojivo a protizápalovo (antiflogistikum).

Použitie: kvetová droga sa pridáva do čajovinových zmesí určených na zlepšenie látkovej premeny. Plody sa používajú pri hnačkových ochoreniach (antidiaroikum), vnútorne sa užíva pri poruchách trávenia (dyspepsiách), hlavne v pediatrii.  Zvonka sa používa na vyplachovanie úst a hltana pri zápalových ochoreniach slizníc.

Toxicita: droga a prípravky z nej nemajú vedľajšie účinky. Zvýšené terapeutické dávky plodov môžu byť príčinou hydrolýzy amygdalínu na kyanovodík a možného priotrávenia organizmu.

Recepty

Čerstvé trnky sa spracúvajú na marmeládu.

Čaj: 2 ČL drogy na šálku vody, pije sa 1 - 2-krát denne - podporuje aj látkovú premenu v tele a má slabý preháňavý účinok.  Usušené trnky majú sťahujúci účinok a používajú sa pri ocho­reniach močového mechúra a močových ciest a pri poruchách trávenia. Čerstvé plody sa spracúvajú na šťavy, sirupy a vína.


You-Tube kanál Herby

Kanál Herby