Slovensky: Sedmokráska obyčajná
Latinsky: Bellis perennis L.
Česky: sedmikráska obecná
Anglicky: Daisy
Nemecky: Mehrjäriges Gänsenblmümchen
Rusky:  Маргаритка многолетняя
Francúzsky: Pâquerette
Španielsky: margarita común
Taliansky: La Pratolina comune, margheritina comune
Poľsky: Stokrotka pospolita
Maďarsky: Százszorszép (növényfaj)
Čeľaď: astrovité (Asteraceae)

Ľudové názvy: sedmokráska, sedmikráska, stokráska

Zbieraná časť: Zbierame neprekvitnuté úbory s krátkou stopkou.
Výskyt: Sedmokráska rastie takmer všade na trávna­tých miestach.
Čas zberu: Od marca do prvých mrazov
Spôsob zberu: Neprekvitnuté úbory sedmokrásky mô­žeme zbierať od jari až do jesene. Zber je určený pre­važne pre deti, lebo sedmokráska je nízkeho vzrastu, preto zberač musí byť zohnutý, alebo pri zbere musí kľačať. Pri väčšom výskyte možno použiť aj česač (hre­beň), ktorým zberáme rumanček.
Sušenie: Kvety sedmokrásky môžeme sušiť aj na sln­ku — v tenkej vrstve uschnú aj za deň. Ak neuschnú, musíme ich chrániť pred rosou, preto ich dusúšame na povale alebo inom mieste. Pri sušení ich môžeme obracať.
Pomer zoschnutia: 5:1
Obsahové látky: saponíny, triesloviny, horčiny sliz, živice, organické kyseliny (octová, oxálová, vínna, jablčná), fenoly, flavonoidy, minerálne látky, stopové množstvá silice a inulínu.
Použitie: Pre obsah saponínov pôsobí droga účinne na vykašliavanie (expektorans). Saponíny pôsobia aj mierne močopudne (diuretikum), triesloviny, sliz a silica spôsobujú protizápalové účinky (antiflogistikum). Terapeutická dávka na zápar je 1,5 g. Kvet sedmokrásky sa používa aj na zlepšenie vzhľadu čajovín (korigens). droga sa kombinuje aj s inými drogami podporujúcimi vykašliavanie, pri zápale žalúdka, čriev a hnačke.
Zvonka na omývanie a kúpele pri rôznych kožných ochoreniach - ekzém, vyrážky, akné, krvácajúce rany, psoriáza.
Ľudové liečiteľstvo: sedmokráska sa používala a ešte i dnes používa proti kašľu, zahlieneniu dýchacích ciest, reumatizmu, horúčke a proti všetkým druhom krvácania, najmä z pľúc a močového mechúra. Zvonka na rany, krvné podliatiny, vredy, proti kožným zápalom a vyrážkam. Samotná droga (sušená rastlina) sa používa zriedka, obyčajne sa kombinuje s inými rastlinami, ktoré majú podobné účinky.

Recepty:
Mladé ružice listov, mladé kvety, puky, mladé listy môžeme zberať po celý rok. Používa sa ako zelenina do polievky, ako šalát, upravená ako špenát samotná alebo s inou vhodnou zeleninou, nasekaná sa pridáva do pomazánok, do hotových polievok, zo sedmokrásky sa pripravujú aj omáčky, upravuje sa dusením, varením.  Z kvetov sa pripravuje podobne ako z púpavy sedmokráskový med. Z usušených kvetov sa pripravuje čaj. Staršie listy sú horké.
Čaj - 1 ČL drogy (1,5 - 2 g) sa zaleje horúcou vodou (2,5 dl) a nechá sa postáť 5-10minút. Pije sa vlažný 2- 4-krát denne na vykašliavanie
Čaj proti astme:  sušené sedmokráskvé kvety a listy 30 g sa pridajú do 1 l vody (alebo sa macerujú - povaria sa 2-3 minúty) a nechajú sa 10 minút odstáť. Precedí sa a pije 3-krát denne.

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby