Očianka rostkovova - Euphrasia rostkovianaSlovensky: OČIANKA ROSTKOVOVA
Latinsky: Euphrasia rostkovianq Hayne
Česky: světlík lékařský
Anglicky: Eyebright
Nemecky: Gemeiner Augentrost

Rusky: Очанка pосткова 
Francúzsky: Euphrasie officinale
Španielsky: Eufrasia
Taliansky: Eufrasia
Poľsky: Swietlik lakowy
Maďarsky: mirigyesszem

Ľudové názvy: svetlík, ambrožka, očná zelina, zubová tráva

Zbieraná časť: Kvitnúca vňať bez koreňov a trávy. Čas zberu: júl - september

Spôsob zberu: Zbierame iba tam, kde je primerane veľká lokalita Očianka je nízka rastlina, preto často treba pri zbere kľačať. Pri ručnom zbere sa vytrháva aj s koreňmi, ktoré musíme po zbere odstrániť. Na zber môžeme použiť ostrý kosák alebo nôž.

Sušenie: Sušíme pri teplote do 35 °C bez obracania, aby listy a kvety neopadli. Dobre schne.

Pomer zoschnutia: 4-5:1

Výskyt: Rastie na vlhkých lúkách a pasienkoch, na okrajoch lesov a na podobných miestach.

Liečivé vlastnosti a účinnosť: aukubín spolu so živicovitou substanciou zmierňuje zápalové reakcie pri rôznych očných ochoreniach (antiflogistikum, oftalmologikum). Pôsobí na zníženie tlaku krvi (hypotenzívum). Horčiny a silica podporujú tvorbu žalúdočných štiav, zlepšujú chuť do jedenia (stomachikum). Triesloviny majú sťahujúci účinok (adstringens) a celý komplex účinných látok pôsobí proti množeniu choroboplodných mikroorganizmov (antiseptikum).

Vňať obsahuje iridoidy  (aukubín, katalpol, eufrozid, ixorozid),  flavonoidy  (apigenín, luteolín, diosmetín, rutín, kvercetín, izokvercitrín),  fenolové kyseliny,  triesloviny, lignány, kumaríny, silicu, steroly, alkaloidy, minerálne látky, vitamíny, mastné kyseliny. Vňať sa v súčasnosti používa najmä pri ochoreniach očí, či už sú to zápaly očí, spojiviek, zápal očných viečok, na unavené, vyčerpané oči, svetloplachosť, svrbenie, hordeolum – jačmeň, pri funkčných poruchách oka či už svalových alebo nervových. Má predovšetkým bakteriostatickú aktivitu a protizápalový účinok (fenolové kyseliny, flavonoidy).

Použitie:najmä pri infekčných zápaloch očí. Vo forme záparu a odvaru sa používa pri zápale očných spojoviek (konjuktivitídy), zápale mazových žliaz mihalníc (blefaritída) a tzv. jačmeni (hordeolum). Používa sa na výplachy očí alebo sa môže použiť vo forme obkladov na zahnisané kožné afekty a zle sa hojace rany. Vynikajúca je kombinácia očianky s rumančekom kamilkovým a nechtíkom lekárskym. Celkovo pôsobí ako podporný prostriedok pri únave očí v kombinácii s konzumáciou čučoriedok.  Pri liečení vysokého krvného tlaku sa kombinuje s ďalšími rastlinami. Pri dodržaní terapeutickej dávky (2 – 3 g drogy) sa nezistili nepriaznivé vedľajšie účinky.

Ľudové liečiteľstvo: známe sú indikácie pri liečení ochorení dýchacích ciest, kožných ochorení, na zmiernenie kŕčov, nechutenstva, nespavosti a psychickej prepracovanosti. Očianka je vhodnou surovinou na prípravu bylinného vína. Počas kvitnutia je významnou medonosnou rastlinou.  V homeopatii sa používa čerstvá kvitnúca vňať na prípravu homeopatík proti ochoreniam očí a kože.

Pri vonkajšom použití sa umývajú oči silným odvarom z vňate očianky alebo sa prikladajú obklady. Obyčajne sa naplní vrecúško z riedkeho plátna sparenou vňaťou očianky a priloží na boľavé oko, previaže a obklad sa nechá pôsobiť cez noc. Pomáha pri zápale očných spojoviek, zahnisaní, slzení, pri tvorbe tzv. “jačmeňa“, sčervenaní, podráždení či preťažení očí. Obklad sa ľudove odporúča aj na doliečenie pooperačných stavov, na regeneráciu a posilnenie zraku. K vonkajšiemu použitiu sa zvykne pridávať aj interné – podporuje vraj lepšie liečenie očí a zlepší ostrosť zraku. Priaznivo vplýva na žalúdok, pretože očianka je jedna z mála bylín znižujúcich kyslosť žalúdočnej šťavy (niekedy sa tvrdí opak – vraj zvyšuje), čím pôsobí preventívne proti tvorbe žalúdočných vredov. Dobrou prevenciou podľa ľudového receptu je aj macerát očianky vo víne, najmä pre starších.

Poznámka: Zbierame i príbuzné druhy alebo plemená, najmä kríženec očianky rostkovovej soľnohradskej (Evphrasia salisburgensis Hoyse) a hájnej (Euphrasia nemorosa Ters Marf.), očianku tuhú (Euphrasia stricta Wolf.) s červenkastými kvetmi, ľudové známu pod menom hrdobárka.

Recepty:

Ľudový recept na posilnenie očí: zmes vňate očianky (5 váhových dielov), plod (list) čučoriedky (3 diely), úbor rumančeka (1 diel), list orecha (1 diel) a plod fenikla (1 diel); dve polievkové lyžice sa dajú do 1/2 l vriacej vody, maceruje sa asi 15 min a pije sa  2- až 3-krát denne. Zápar možno použiť aj zvonka, vtedy treba dávkovať o lyžicu viac

Na tzv. jačmeň: sa častejšie očianka kombinuje s rovnakým dielom úborov rumančeka – 5 polievkových lyžíc čajoviny sa zaparia 1/4 l vriacej vody, nechá sa 10 min postáť, zabalená kaša sa prikladá na zápal.

Tinktúra sa v  ľudovej liečbe sa očianka odporúča aj pri duševnej únave a na zlepšenie pamäti: 2- až 3-krát denne 10 kvapiek alebo zvonka 10 kvapiek do pohára vody na očné kúpele.


You-Tube kanál Herby

Kanál Herby