Slovensky: Ihlica tŕnitá
Latinsky: Ononis spinosa
Česky: Jehlice trnitá
Anglicky: Restharrow
Nemecky: Dornige Hauhechel
Rusky:  Стальник колючий
Francúzsky: Bugrane commune
Španielsky: Anonis
Taliansky: Ononide
Poľsky: Wilźyna ciernista
Maďarsky: Tovises iglicz
bôbovité (Fabaceae)

Opis: Ihlica tŕnitá  bola známa už v antickej medicíne. Grécka a starého Ríma. Liečili sa ňou ľudia,  aj domáce zvieratá.  Ihlica je poloker vysoký do 70 cm má hladkú, alebo chlpatú stonku. Trojpočetné listy sú striedavé.  Súmerné, ružové kvety ihlice sú v pazuchách listov. Plody tvoria vajcovité struky. Pred bylinožravcami sa ihlica chráni dlhými tŕňmi.

Ihlica tŕnitá  obľubuje  suché ílovité, nekultivované lokality okolo ciest a na pasienkoch. Darí sa jej aj na vápenatom podklade, najmä  na slnečných lokalitách. I hlica tŕnitá  znáša aj veľké rozdiely vo vlhkosti  pôdy, obdobia sucha, aj dočasné zamokrenie prívalmi dažďa. Na liečivé účely sa využíva aj ihlica roľná – Ononis arvensis L., ihlica nízkaOnonis pusilla L, ihlica plazivá – Ononis repens je na dotyk trochu lepkavá a nemá tŕne. Využíva sa  najmä vo Na francúzskej fytoterapii.

Na Slovensku rastie na výslnných, suchých stráňach, na pasienkoch, tiež medziach a pozdĺž ciest. Uprednostňuje humózne a suchšie, piesočnato-hlinité pôdy, neutrálne až slabo kyslé, tiež zasolené.

Kvitne: kvitne v júli až auguste

Zber: Iba zriedkavo sa využíva kvitnúca vňať – Ononidis herba, ktorá sa zbiera v júni až septembri. Na liečebné účely sa zbiera koreň ihlice – Ononidis radix. Vykopáva sa špeciál­ne tvarovanými nástrojmi, pretože sú rozkonárené a pokrivené a ich získavanie nie je jednoduché. Dôkladne sa očistia, zbavia sa malých koreňov, pozdĺžne sa rozrežú a sušia sa v dobre vetraných miestach. Teplota prekročiť 50 °C,  pretože sa droga láme. Usušený koreň ihlice má slabý pach škrabľavú trpkastú chuť so sladkastou príchuťou. Na farmaceutické využívanie by zber z  voľnej prírody vôbec nestačil,  preto sa druh  pestuje veľkoplošne.

Droga: usušený koreň ihlice – Ononidis radix

Pomer zosušenia: 3 : 1.

Obsahové látky: flavonoidy, hlavne izoflavónový glykozid ononín, silica (do 0,2 %) obsahujúca hlavne trans-anetol, triterpény (ononid, onokol), triesloviny.

Liečivé vlastnosti a účinnosť: flavonoidy a silica pôsobia močopudne (diuretikum) a urýchľujú vylučovanie kyseliny močovej a toxických metabolitov (saluretikum). Silica zlepšuje trávenie (stomachikum),  pri  spolupôsobení trieslovín účinkuje protizápalovo (antiflogisticky) a ochranne na sliznicu tráviaceho traktu (metabolikum). Ononín má slabšie estrogénne účinky.

Recepty:

Odvar: sa pripravuje z dávky 1,5  alebo z 1 kávovej lyžičky drogy na šálku vody. Pije sa 2 - 3-krát denne. Pri urgentnejšej liečbe sa ordinuje vyššie dávkovanie odvaru:  Ononidis radicis decoctum, ktorý sa pripravuje z dávky 3 - 5 g a užíva sa 2 -3-krát denne. Pre možné vylúčenie neprimeraného množstva soli sa po troch dňoch užívanie  na viac dní preruší. Dávkovanie vňate je podobné. Pri použitísilice, napr. pri zápaloch močových ciest je vhodné kombinovať najprv zápar, potom v 1/3 vody všetku drogu prevariť a obidva roztoky zlúčiť.

Vonkajšie použitie: z koreňa alebo vňate sa dáva 1 lyžica na 1/2 l odvaru, prípadne kombinovaného záparu s odvarom.

Liečba hemoroidov:  používajú sa lokálne účinky silice a trieslovín. Aplikujú sa v podobe obkladov alebo sedacích kúpeľov v trvaní  10 - 15 min.  2 - 3-krát denne.

Fytobalneoterapeutické použitie: sa uplatňuje pri menej závažných zápaloch kože. Odporúča sa 10 -15% zápar. Pripravuje sa kombinovane aj v podobe odvaru. Po zliatí záparu sa zvyšok drogy povarí asi 5 - 8 min a  vleje do vane. Na celkové kúpele sa odporúča 350 - 400 g drogy. Dĺžka pôsobenia je 20 - 25 minút  pri teplote tolerovatelnej pacientom. Po kúpeli je vhodný  zábal   suchou plachtou (neutierať sa) s odpočinkom  45 - 60 min.  Pri  rovnakom dávkovaní aj dĺžke procedúry sa môže  použiť aj vňať.

Pri diuretických drogách sa kombinuje s prasličkovou vňaťou alebo brezovým listom , petržlenovým alebo ligurčekovým koreňom. Používa sa aj v  žlčopudných kombináciách.

Zápalové ochorenia močových ciest, močových kameňoch: vo forme záparu.

Pri dne a reume, na zníženie krvného tlaku:  Pre metabolickú účinnosť býva droga súčasťou čajovinových zmesí určených pre liečbu týchto ochorení.

Nežiaduce účinky: droga nemé priame škodlivé účinky, ale neodporúča sa užívať dlhodobo a vo zvýšených dávkach z dôvodu nadmerného vylučovania minerálnych látok z organizmu, hlavne močom.

Terapeutická skupina: diuretikum,  saluretikum,  stomachikum,  antiflogisticky,  metabolikum.You-Tube kanál Herby

Kanál Herby