V súčasnosti sa pyknogenol zaraďuje medzi najúčinnejšie antioxidanty. Uvádza sa, že jeho antioxidačná účinnosť je 50-krát vyššia ako pri vitamíne E a takisto je silnejší ako kyselina askorbová. Nedostatok antioxidantov môže mať negatívny dopad na organizmus.

Redoxný stres je spojený s patogenetickými mechanizmami niektorých ochorení, ako je ateroskleróza, neurodegeneratívne ochorenia (Alzheimerova a Parkinsonova choroba), rakovina, cukrovka, zápalové ochorenia, ako aj duševné choroby a starnutie organizmu. Pri redoxnom strese ide o nerovnováhu medzi oxidantmi (voľné radikály, reaktívne metabolity) a eliminátormi (antioxidantmi).

Pycnogenol je štandardizovaný prírodný extrakt z kôry borovice prímorskej Pinus pinaster Ait. (syn. Pinus maritima Lamk., non L., Pinaceae). Tento druh borovice môže dorastať až do výšky 35 m, kôra je tmavo červenej až hnedej farby. Ihlicovité listy vyrastajú v pároch, sú 15 až 25 cm dlhé, vždyzelené. Rastie na piesočnatých pôdach v prímorských oblastiach (oblasť Stredomoria, juhozápadnej Európy, severnej Afriky) na veterných a slnečných stanovištiach.

Pycnogenol® obsahuje aktívne zložky fenolového charakteru. Ide o prokyanidíny a fenolové kyseliny. Prokyanidíny sú biopolyméry tvorené katechínovými a epikatechínovými jednotkami. Prokyanidíny sú dôležitou súčasťou ľudskej potravy. Pycnogenol® obsahuje veľké množstvo prokyanidínov, od jednoduchého katechínu a taxifolínu až po oligoméry so 7 a viac podjednotkami. Proantokyanidíny obsiahnuté v produkte Pycnogenol® sa vstrebávajú relatívne pomaly, zatiaľ čo prítomné fenolové kyseliny (hydroxyškoricové deriváty a deriváty kyseliny benzoovej) sa absorbujú veľmi rýchlo. Z fenolových kyselín sú prítomné najmä kyselina ferulová, kávová, hydroxybenzoová, galová.

Pycnogenol® inaktivuje a neutralizuje voľné radikály a dokonca má schopnosť recyklovať a predlžovať účinok vitamínu C a E. Dá sa teda uvažovať o synergickom pôsobení uvedených antioxidantov.

Viaceré výskumy preukázali pozitívne benefity tohto extraktu. Zistilo sa, že pôsobí preventívne proti vzniku krvných zrazenín, ochraňuje DNA pred poškodením, ochraňuje bunky kože pred UV žiarením, redukuje riziko vzniku niektorých rakovinových ochorení, čiastočne znižuje zvýšenú hladinu glukózy v krvi a má mierne hypotenzívny účinok, môže teda pomôcť pri normalizácii mierne zvýšeného tlaku krvi. U fajčiarov môže znížiť negatívny dopad cigaretového dymu na organizmus. Pycnogenol® zlepšuje hojenie rán, plodnosť a kvalitu spermií, zlepšuje funkciu pľúc u astmatikov, podporuje lipolýzu a znižuje ukladanie tukov v tukovom tkanive. Prakticky ako silný antioxidant pôsobí na miestach, kde je potrebné potlačiť redoxný stres. Redukuje prejavy starnutia organizmu a po fyzickej námahe (napr. po športovom výkone) urýchľuje proces zotavenia sa.

Okrem pyknogenolu sa z borovice prímorskej získava aj silica (éterický olej) – Terebinthinae aetheroleum ab Pino pinastro, ktorá je uvedená aj v Európskom liekopise, 6. vydanie. Terpentínová silica sa v minulosti používala ako externé rubefaciens a antiseptikum a tvorila zložku mastí a náplastí s hyperemizujúcim účinkom (podporujúcich prekrvenie). Postupne bola v terapii nahradená menej dráždivými silicami (napr. mätová silica, eukalyptová silica). V súčasnosti sa využíva najmä v chemickom priemysle (farby, laky, leštidlá).

Prevencia tvorby krvných zrazenín

V poslednom období sa uskutočnilo viacero pokusov, v ktorých sa študovalo niekoľko látok, ktoré by mohli byť vhodnou prevenciou vzniku žilovej trombózy a pľúcnej embólie počas dlhého cestovania lietadlom. Medzi študovanými látkami bol aj Pycnogenol® a ukázal sa ako možná prevencia tvorby zrazenín. Ďalší výskum ukázal, že Pycnogenol® môže priaznivo ovplyvniť prirodzenú elasticitu ciev schopnosťou viazať kolagén. Kolagén je jeden z kľúčových proteínov v cievach, tesne pod endotelom. Jeho úlohou je udržať cievy pevné a zlepšovať ich elasticitu. Pycnogenol® sa tak môže podieľať na znížení lámavosti kapilár a znižovať bolestivé opuchy členkov (napr. aj pri niekoľkohodinových cestách lietadlom).

Ukladanie tukov

Pycnogenol® sa ukázal aj ako efektívna prevencia ukladania tukov na stenách artérii. Voľné radikály sú schopné oxidovať lipoproteíny s nízkou denzitou (LDL), a tým dochádza k ukladaniu tukov na stenách artérií. Preto môžu byť antioxidanty, ako napr. Pycnogenol® vhodnou prevenciou rozvoja aterosklerózy.

Astma

Pycnogenol® je vhodným doplnkom výživy aj pre astmatikov. Výskum ukázal, že Pycnogenol® v dávke 1 mg/kg/deň u astmatikov signifikantne (významne) zvyšuje celkový objem pľúc. Keďže astma je ochorenie spojené s imunitným systémom, ide pravdepodobne o ovplyvnenie (redukciu) zvýšenej imunitnej reakcie týmto extraktom. Túto schopnosť by bolo možné využiť aj pri iných poruchách imunitného systému, vedúcich k rozvoju zápalu. Jedným z nich je aj psoriáza. Zápaly na pokožke spojené so zvýšenou reakciou imunitného systému by sa dali redukovať perorálnou a lokálnou aplikáciou produktu Pycnogenol®.

Vredy predkolenia

Pri chronickej žilovej nedostatočnosti dochádza k funkčným poruchám kožných a podkožných kapilár, znižuje sa kapilárna rezistencia a zvyšuje permeabilita, čo má za následok vznik edémov, zápalu a mikronekrózy podkožného tkaniva. Chronická žilová nedostatočnosť môže viesť ku vzniku vredov predkolenia (ochorenie známe ako Bércove vredy). Ide o veľmi komplikované ochorenie, ktoré môže pri zanedbaní viesť k amputácii postihnutých končatín. V klinickej štúdii sa pacientom trpiacim chronickou žilovou nedostatočnosťou aplikoval Pycnogenol® v dávke 100 mg 3-krát denne po dobu 2 mesiacov. U 60 % pacientov sa pozorovalo signifikantné zmenšenie opuchu. Ako doplnok liečby vredov predkolenia sa odporúča kombinácia perorálnej a lokálnej aplikácie. Lokálne aplikovaný Pycnogenol® do postihnutých oblastí, by mohol zredukovať progres tohto ochorenia a zlepšiť hojenie vredov. V tomto prípade sa prejavuje aj jeho protizápalový účinok.

Šport

Akýmkoľvek cvičením narastá v tele množstvo voľných radikálov. Pycnogenol® sa odporúča ako doplnok výživy pre športovcov. Niektoré štúdie uvádzajú, že Pycnogenol® zvyšuje a predlžuje svalový výkon počas cvičenia.

Fajčiari

Je dokázané, že fajčenie indukuje aj zhlukovanie krvných doštičiek, čo môže viesť k rozvoju kardiovaskulárnych ochorení. Riziko je vysoké, najmä u pacientov trpiacich cukrovkou. Diabetes mellitus (cukrovka) sa spája so zvýšenou produkciou tromboxánu, čo vedie k niektorým cievnym komplikáciám.

Starnutie pokožky

Pycnogenol® je obľúbeným prostriedkom najmä v prevencii starnutia pokožky, ktoré je spojené s tvorbou pigmentových škvŕn a vrások. Zistilo sa, že Pycnogenol® vykazuje antimelanogénnu aktivitu spojenú s jeho antioxidačnými vlastnosťami a ochraňuje pokožku pred UVA a UVB žiarením.

Protektívne účinky závisia od dávkovania. Čím vyššia koncentrácia antioxidantov, tým vyšší benefit.

Tehotenstvo a laktácia: Predbežný výskum ukázal, že užívanie Pycnogenol® -u by mohlo byť bezpečné počas posledných mesiacov tehotenstva, k dispozícii však nie je dostatok údajov. Preto sa neodporúča tehotným alebo dojčiacim ženám.

Dávkovanie: Najbežnejšie uvádzaná odporúčaná denná dávka pri kardiovaskulárnych problémoch a pri Diabetes mellitus II. typu je 100 – 200 mg. Ako prevencia spomínaných ochorení sa odporúča 50 – 100 mg denne.

PharmDr. S. Fialová, PhD.

(pozn. použitá literatúra dostupná u autora)


ISSN 1335-9878

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby