Predstojnica (predstojná žľaza), lat. prostata je uložená v mužskej panve a obopína močový mechúr. Funguje ako prídavná pohlavná žľaza tvoriaca sekrét, ktorý je súčasťou ejakulátu. Počas jednotlivých fáz života muža prekonáva zmeny a má tendenciu sa zväčšovať. Žľazu ohrozujú zápaly aj v mladšom veku, najmä pri infekcii močového mechúra. Infekcia prostaty sa prejavuje bolesťou v oblasti panvy a konečníka a nutkaním na častejšie močenie, bolesťou pri močení. Po štyridsiatom roku života muža sa častejšie objavujú problémy s prostatou. Ide zväčša o nezhubné zväčšenie prostaty – benígna hyperplázia prostaty vplyvom klesania hladiny testosterónu pri nástupe andropauzy (mužský prechod). Prostata sa zväčší natoľko, že zoviera močovú rúru, a to spôsobuje problémy s močením. Pri neliečení tohto problému sa môže vyvinúť aj nádorové ochorenie žľazy.

Príznaky pri zväčšení prostaty:
•    silná a náhla potreba močenia
•    časté močenie počas dňa aj v noci
•    slabý prúd moču
•    prerušované močenie
•    bolesť pri močení
•    nedostatočné vyprázdnenie močového mechúra
•    svojvoľný únik moču
•    oneskorený začiatok močenia

Problémy s močením spôsobené zväčšením prostaty je možné celkom odstrániť nasadením správnej liečby, pri ťažších stavoch vhodným nechirurgickým alebo chirurgickým zákrokom.

Už niekoľko desaťročí prebieha fyto­chemický výskum rastlinných druhov, ktoré sa používajú v liečbe benígnej hyperplázie pro­staty. Podarilo sa objaviť len málo biologicky účinných látok pre toto špecifické uplatnenie. Ide najmä o rastlinné steroly – fytosteroly. Ich najvýznamnejšími zdrojmi sú plody sabalovej (trpaslíčej) palmy (Serenoae fructus), koreň pŕhľavy (Urticae radix), kôra kmeňa africkej slivky (Pygei africani cortex), semeno tekvice (Cucurbitae semen). Mecha­nizmus účinku fytosterolov pravdepodobne spočíva v zásahu do metabolizmu steroidných hormónov v tkanive prostaty, čo sa doteraz v experimentoch aj potvrdilo. Ďalej z nich vyplynulo, že majú schopnosť modulovať látkovú premenu  sexuál­nych hormónov (estrogénov a androgénov), ako aj ovplyvňovať hladinu prostaglandínov v tkanive prostaty (Farkaš, Ľ.: Rastlinné steroly v liečbe prostaty. Liečivé rastliny, č. 3, 2009, s. 132 – 133).

Ďalej prostate prospievajú aj niektoré antioxidanty (selén, lykopén). Na trhu sú dostupné kombinácie niektorých z týchto rastlín, ktoré normalizujú činnosť prostaty a pomáhajú predchádzať vzniku rakoviny prostaty.

Sabalová (trpaslíčia) palma – Saw palmettto

Sabalová (trpaslíčia) palma – Saw palmettto (Sabal serrulata, syn. Serenoa repens) rastie ako endemit na juhovýchode USA, pozdĺž Atlantického  a Perzkého zálivu, na pobrežných planinách, vo vnútrozemí Arkansasu. Dožíva sa veku 500 až 700 rokov (Florida).

Je to malá plazivá palma, ktorej liečivé účinky poznali Indiáni. Tí ju používali aj ako posilňujúci liek, tiež proti kašľu a na úpravu zažívania. Extrakt z plodov tejto palmy je bohatý na mastné kyseliny a fytosteroly. Viac ako 20 klinických štúdií preukázalo účinnosť extraktu z plodov pri odstránení problémov s prostatou. U pacientov sa po užívaní extraktu výrazne znížila potreba častého močenia a ostatné príznaky pri zväčšenej prostate. Vedci sa domnievajú, že extrakt pôsobí rôznymi spôsobmi. Hlavný účinok je v schopnosti upraviť hladinu niektorých hormónov. Pôsobí rýchlejšie a má tiež menej nežiaducich účinkov ako klasické lieky. V súčasnosti sa odporúča ako doplnok pri liečbe močovo-pohlavného ústrojenstva, benígnej hyperplázii prostaty a zápale prostaty. Pomáha aj pri bolestivej menštruácii.

Terapeutický mechanizmus fungovania Saw palmetto spočíva v inhibovaní izoenzýmu 5-alfa reduktázy a 3-alfa reduktázy pri tvorbe dihydrotestosterónu (DHT) a v blokovaní pôsobenia DHT na receptory v bunkách prostaty prostredníctvom 3-ketosteroid reduktázy. Výskum taktiež preukázal protizápalový a antiestrogénový účinok Saw palmetto. Použitie Saw palmetto u pacientov s benígnou hyperpláziou prostaty vyvolalo zmenšenie zdurenej prostaty (Di Silverio F., a kol.: Rastlinné extrakty pri BHP. Minerva Urol Nefrol, 1993, 45, s. 143 – 149).

Dávkovanie: Odporúča sa 160 mg 2-krát denne.

Nežiaduce účinky: Pri užívaní extraktu z palmy by sa mali poradiť s lekárom pacienti, ktorí užívajú hormóny a taktiež pri rakovine prostaty, pretože rastlina ovplyvňuje hladinu hormónov.

Lykopén

Lykopén sa označuje aj ako psí-karotén, patrí do skupiny karotenoidov. Nedisponuje aktivitou provitamínu A, avšak  mohutnou antioxidačnou kapacitou, ktorá je pre celú veľmi početnú skupinu (stovky chemických zlúčenín, z nich okolo 50 sa nachádza v potravinách) typická, prevyšuje niekoľkonásobne iné známe karotenoidy (alfa-, resp. beta-karotén).

Je červenej farby, rozpustný v tukoch, nerozpustný vo vode. Reaguje s atómovým kyslíkom, ako aj s inými reaktívnymi formami kyslíka (tzv. voľné radikály), tvoriacimi sa pri metabolických procesoch v každom živom organizme počas celej jeho existencie. Tieto sú pri ich nadmernej tvorbe (podľa súčasných odborných názorov) zodpovedné za mnohé  masovo sa vyskytujúce chronické ochorenia v našej civilizácii. Patria sem choroby srdca a ciev, autoimúnne a neurologické ochorenia (Alz­heimerova choroba), reuma, cukrovka a ra­kovina.

Lykopén sa prirodzene nachádza prevažne v paradajkách (Lycopersicon esculentum Mill.) a v produktoch z nich. Vyskytuje sa aj v červenej dyni (Citrullus lanatus Thumb), grapefruite (Citrus paradisi MacFad.), guajave (Psidium guajaba L.), červenej paprike (Capsicum annuum L.) papáji (Carica papaya L.) Zaujímavosťou je, že v paradajkách pestovaných konvenčným spôsobom sa zistil vyšší obsah lykopénu ako v pestovaných za ekologických podmienok. Vyskytuje  sa aj v červenej dyni (Citrullus lanatus Thumb), grapefruite (Citrus paradisi MacFad.), guajave (Psidium guajaba L.), červenej paprike (Capsicum annuum L.) papáji (Carica papaya L.) a v niektorých ďalších.

Lykopén významne zasahuje do metabolizmu cholesterolu – blokádou jeho syntézy znižuje celkovú hladinu v krvi, brzdí oxydáciu „zlej“ (LDL) frakcie a podporuje jej degradáciu. Uvádza sa, že redukciou obsahu cholesterolu denná dávka 60 mg môže zmenšiť riziko srdcového infarktu o 30 – 40 %. Vysoká hladina lykopénu v krvi u sledovaných osôb podľa údajov štúdie EURAMIC (1997) znižovala toto riziko až o 50 %.

Protirakovinový účinok spočíva v dvoch mechanizmoch: brzdí tvorbu rakovinotvorných látok a premenu bunky zdravej na rakovinovú. Má tiež schopnosť indukovať tzv. apoptózu (programovaná smrť) rakovinových buniek. Pod­ľa epidemiologických výskumov ľudia s vysokým príjmom lykopénu v strave a vysokými hodnotami v krvnom sére, majú nižšie riziko vzniku rakoviny prostaty u mužov, zhubných ná­dorov pľúc, žalúdka, krčka maternice a prsníka u žien ako aj srdcovo-cievnych chorôb. Ide o bezpečnú látku, nezaťaženú žiadnymi nežiaducimi účinkami a nevykazujúcu akékoľvek prejavy toxicity. Pravidelný príjem v každodennej strave je preto pre všetky vekové skupiny obyvateľstva veľmi žiaduci a najvhodnejší práve z rastlinných zdrojov, alternatívne aj vo forme tzv. potravinových doplnkov (Farkaš, Ľ.: Lykopén v prevencii civilizačných chorôb. Liečivé rastliny, č. 3, 2011, s. 128).

Pŕhľava dvojdomá – Urtica dioica

Pŕhľava dvojdomá – Urtica dioica je trváca rastlina s plazivým rozkonáreným podzemkom. Dorastá do výšky 30 – 100 cm, má zväčša jednoduchú stonku s protistojnými stopkatými, podlhovastými listami so zúbkovitým okrajom. Kvety sú malé, zelené v dlhých metlinách. Plody sú nažky. Stonka a listy sú pokryté chĺpkami (trichómami), ktoré majú schopnosť pŕhliť. Keď sa zlomia, vypustia na miesto dotyku kyselinu mravčiu, histómy, živicu a iné látky. Výsledkom sú potom dobre známe pálivé pľuzgiere.

Rastie hojne pri plotoch, na rumoviskách, na lúkach. Pŕhľava sa v ľudovom liečiteľstve používala oddávna. Predmetom zberu je vňať, listy a koreň. Rastlina má všestranné využitie, o ktorom sme už mnohokrát písali. Nás zaujíma jej účinok pri podpore tvorby moču (diuretikum), čo má veľký význam pre vyplavovanie škodlivých látok z močových ciest.

Práve všetky tieto tri zložky sú súčasťou výživového doplnku Pro­ste­nal®.


ISSN 1335-9878

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby