Čistec rovný
Stachys recta L.

česky: čistec přímý
anglicky: yellow woundwort
nemecky: Aufrechter Ziest
rusky:  Чистец прямой

Opis: trváca bylina s rozkonáreným, hľuznatým podzemkom, vysoká 0,15 - 0,85 m. Stonka je priama alebo vystúpavá, rozkonárená, husto chlpatá, rozkonárená. Listy sú podlhovasté, vajcovité až kopijovité, na báze dlho klinovité. Horné listy sú sediace, užšie, prechádzajúce do listeňov. Listová čepeľ je 20 až 80 mm dlhá, 5-20 mm široká. Súkvetie je hlávkovité, usporiadané v 6- až 10-kvetých papraslenoch, ktoré sú od seba oddialené. Listene sú zvyčajne podlhovasto kopijovité. Kvety sú vzpriamené. Kalich je 5-9 mm dlhý, rúrkovito zvončekovitý, chlpatý až lysavejúci, zuby kalicha sú trojuholníkovité. Koruna je smotanovobiela až žltkastá, do 15 mm dlhá. Kvitne v máji až septembri, hmyzoopelivý. Plodom sú podlhovasté, 2 - 2,5 x 1,5 - 1,8 mm veľké, hnedé tvrdky, v strede so zreteľným rebrom.

Rozšírenie a výskyt: hemikryptofyt, na Slovensku hojný, vo vyšších horských oblastiach roztrúsený, na výslnných kamenistých stranách, na medziach, okrajoch lesov, najmä v dubinách a agátových lesoch. % Možnosti získania: zberom z prírody.

Droga: usušená vňať čisteca rovného - Stachydis herba (syn: Stachydis rectae herba) Pomer zosušenia je 5:1.

Obsahové látky: betonicín, cholín, trigonelín, stachydrín, alantoín, iridoidový glykozid (harpagozidy), silica, triesloviny, horčiny a i.

Liečivé vlastnosti a účinnosť: protizápalové pôsobenie alantoínu a harpagozidu urýchľuje hojenie vnútorných rán v tráviacom trakte. Triesloviny majú sťahujúci účinok (adstringens) a horčiny povzbudzujú trávenie. Droga účinkuje proti hnačkovitým chorobám (antidiaroikum), pri zápaloch ústnej dutiny.

Použitie: usušená kvitnúca vňať sa používa na prípravu záparu, odvaru, počas črevných viróz. Pri nehojacich sa kožných ranách sa odporúča použiť zapar, na vyplachovanie úst a kloktanie (gargarizmatikum).

Toxicita: pri dodržaní terapeutických dávok sa doposiaľ nezistili žiadne škodlivé účinky.


Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby