DÚŠKA TYMIANOVÁ  (Thymus vulgaris L.)
hluchavkovité (Lamiaceae)
česky: tymián obecný
anglicky: Garden Thyme
nemecky: Echter Thymian
rusky:  Тимьян обыкновенный

Z histórie: dúška tymianová – tymian sa pestoval už v starovekom Egypte a získavala sa z neho silica, ktorá tvorila súčasť balzamu na mumi? káciu faraónov. 

Opis: vždyzelený, prenikavo voňajúci, rozkonárený poloker, vysoký 0,2 – 0,4 m. Stonka je štvorhranná, vystúpavá, husto pokrytá trichómami, postupne drevnatie. Listy sú sediace, čiarkovito úzke až končisto elipsovité, krátkostopkaté, na lícnej strane zelené a lysé, na rube husto bielo plstnaté a na okraji podvinuté (rozlišovací znak), žliazkovito bodkované; 3 – 8 mm dlhé, 0,5 – 2,5 mm široké. Súkvetie je usporiadané v 3 až 6-kvetých papraslenoch, v pazuche horných listov, ktoré tvorí koncový, niekedy prerušovaný, dlhý paklas. Kvety sú bieloružové až bledopurpurové, horný pysk koruny je plochý, nedelený. Kalich je 3 – 4 mm dlhý, krátko chlpatý, rúrka zvončekovitá. Kvitnú v máji až septembri, sú medonosné. Plod je zrastený zo štyroch tmavohnedých, mierne oválnych tvrdiek.   Rozšírenie a výskyt: mediteránny druh – pochádza zo stredomorskej oblasti. Pestoval sa už v staroveku. Na Slovensku voľne nerastie, vyskytuje sa len ako  pestovaný. 

Možnosti získania: zberom z pestovaných rastlín v záhradách. Pestujú sa rôzne odrody (´Krajový´, ´Aroma´, ´Lemona´, ´Mixta´, ´Deutcher Winter´). 

Droga: usušená kvitnúca vňať – Thymi herba. Pomer zosuše nia je 3 – 4 : 1. Z drogy sa destiluje silica – Thymi  aetheroleum (syn. Thymi oleum). Zo silice sa izoluje tymol (Thymolum). 

Obsahové látky: silica (1,5 – 2,5 %) obsahujúca izomérne monoterpény tymol (30 – 70 %), karvakrol (3 – 15 %), p-cymol, limonén; ďalej triesloviny (do 10 %), ? avonoidy, horčiny, saponíny (k. tymianová, resp. tymianový saponín), organické kyseliny (k. kávová, k. chlorogénová, k. ursolová) a i.   Liečivé vlastnosti a účinnosť: silica a v nej zastúpený tymol a karvakrol majú antibakteriálne účinky, protizápalové účinky (antiseptikum), čo podmieňuje terapeutický účinok pri zápalových ochoreniach dýchacích ciest i tráviacich orgánov. Silica podporuje vylučovanie sekrétov z dýchacích ciest, uľahčuje odkašlávanie (expektorans); tiež zvyšuje sekréciu žalúdočnej šťavy (sekretolytikum) a za spolupôsobenia ? avonoidov uvoľňuje kŕče (spazmolytikum) v prieduškách, črevách a pod. 

Použitie: v terapii sa užíva vo forme záparu, odvaru a sirupov ako interné expektorans a bron-chospazmolytikum pri kataroch horných dýchacích ciest. Zvonka sa používa ako hyperemizujúci (prekrvujúci), antibakteriálny a dezodoračný prostriedok pri zápaloch nosnej dutiny vo forme inhalácie; pri zápaloch ústnej dutiny vo forme kloktadla, ústnej vody; pri zápaloch kože vo forme mastí, obkladov,  prísad do kúpeľov. Silica sa používa v kozmetike (ústne vody, zubné pasty, mydlá, šampóny a pod.). Izolovaný tymol sa používa v stomatológii, aj ako antimykotikum, dezodorans a konzervant. Tymianová vňať sa používa ako korenina, prísada do alkoholických nápojov, likérov a pod. 

Toxicita: ak sa droga užíva v terapeutických dávkach (1,5 g jednotlivo) nie je toxická. Silica a jej dlhodobé používanie v kúpeľoch a na potieranie kože sa neodporúča z dôvodu možného narušenia ochrannej vrstvy pokožky. Silica nie je vhodná na vnútorné užívanie – môže vyvolať nevoľnosť, albuminúriu, problémy s dýchaním. Izolovaný tymol je veľmi toxický, môže vyvolať tyreotoxikózu – poškodenie štítnej žľazy. Nesmie sa užívať interne; slabo sa vstrebáva aj zvonka.

ISSN 1335-9878

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby