Salvia oficinalis, čeľaď Asteraceae

CH: Šalvia je poloker s drevnatejúcou byľou. Štvorhranné stonky so zelenavosivými stopkatými, predĺženo vajcovitými listami sú zakončené papraslenom tmavofialových kvetov. Plody sú tvrdky.

DG: (Salviae herba) Drogu tvorí usušená sivoplstnatá vňať materskej rastliny. Má silný aromatický pach a korenistú, trocha zvieravú a horkú chuť.

OL: Hlavnú obsahovú látku predstavuje silica – 1,5 – 3 %, ktorá sa skladá predovšetkým z tujónu (?-tujónu a ß-tujónu), cineolu, borneolu a gáfru. Okrem toho obsahuje katechínové triesloviny, flavonoidy, horčiny (pikrosalvín), tricyklický diterpénový laktón abietánového typu a i.

KI: Orálne užívanie prípravkov zo šalvie, izolovanej silice alebo alkoholových extraktov je kontraindikované u tehotných alebo dojčiacich žiena u detí do 6 rokov.

D: Na prípravu záparu: 4 – 6 g drogy denne, t. j. 3 g (2 čajové lyžičky)drogy na 1 šálku na kloktanie alebo sa pije 3-krát denne. Tekutý extrakt: 1 – 4 ml extraktu z vňate alebo listov (1 : 1 v 45% etanole).

P: Zápar a extrakty zo šalvie sa používajú predovšetkým ako sťahujúce,protizápalové a antiseptické prostriedky. Najvyššia účinnosť je preukázaná v liečbe zápalov ústnej dutiny, pri gingivitídach,stomatitídach, pri chronických zápalových ochoreniach sliznice hltana, ako podporná liečba po vyoperovaní podnebných mandlí a pooperačných výkonoch v ústnej dutine. Možné je použiť šalviu ako adjuvantnú terapiu katarov čriev, žalúdka, pri nadmernom potenía slinení. Známy je aj spazmolytický, antihydrotický a antioxidačný účinok šalvie. Dnes sa však v praxi využívajú menej. Izolovaná silica je účinná proti grampozitívnym a gramnegatívnym baktériám a niektorým hubám. Pôsobí na Bacillus, Escherichiu, Klebsielu, Salmonelu, Shigelu, Candidu, Cryptococcus a Torulopsis. Časti tejto rastliny (kvet, listy) môžeme použiť aj ako korigens chuti a vône do čajov, jedál a šalátov.

IT: Neodporúča sa súbežné užívanie fytofarmák s obsahom šalvie s antikonvulzívami a hypoglykemikami. Šalvia môže potenciovať účinok sedatív.

NU: V bežných terapeutických dávkach neboli pozorované žiadne vedľajšie účinky. Nebezpečné je užívať vysoké dávyk izolovanej silice aleboliehových výťažkov, ktoré pôsobením na centrálny nervový systém môžu vyvolať epileptiformné kŕče. Užitie vyššej terapeutickej dávky ako 15 g alebo chronické užívanie spôsobí tujónom indukované kŕče, závraty a tachykardiu.

Šalvia lekárska

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby