Linum usitatissimum, čeľaď Linaceae

CH: Jednoročná bylina s priamou stonkou, v hornej časti rozkonárenou a dorastajúcou do výšky až 1,5 m. Jednoduchá stonka nesie sediace čiarkovité, celistvookrajové listy a jasnomodré dlhostopkaté kvety, usporiadané v riedkej metline. Plody sú guľaté tobolky.

DG: (Lini semen) Drogu tvorí ploské vajcovité, tupo končisté semeno žltohnedej až červenohnedej farby. Je lesklé a hladké. Droga nemá pach a má mierne olejovitú, slizovú chuť.

OL: Farmakologicky účinnou látkou je sliz. Droga ďalej obsahuje olej, fosfatidy, steroly a kyanogénne glykozidy (linamarín a lotaustralín).

KI: Nie je vhodný pre pacientov s črevnou obštrukciou a diverkulitídou.

D: 1 polievková lyžica celých alebo drvených semien (nie mletých) sa zapije 150 ml vody; užíva sa 2-krát denne.

P: Sliz je zodpovedný za laxatívny účinok. Napúčaním sa zväčšuje objem a zmäkčuje sa obsah hrubého čreva. To vedie k zrýchleniu črevnej peristaltiky. Indikuje sa v terapii ochorení žalúdka a čriev spojených s atóniou hladkého svalstva čriev. Pre mucilaginózny efekt sa môže ordinovať aj pri vredoch žalúdka a dvanástnika.

IT: Ľanové semená nie je vhodné užívať súbežne s ostatnými liekmi; dochádza totiž k zníženiu ich absorpcie. Nie je vhodná ani ich kombinácia s antiperistaltikami (napr. s LOPERAMIDOM).

NU: V terapeutických dávkach neboli zaznamenané žiadne nežiaduce účinky.

UP: Pri požití vysokých dávok je možná intoxikácia kyanovodíkom, ktorý sa uvoľňuje zo semien pri drvení z linamarínu a lotaustralínu. Maximálna dávka pre dospelých sú 2 polievkové lyžice drvených semien denne.

Ľan siaty

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby