
Latinsky: Arnica montana
Česky: prha horská, arnyka
Nemecky: Arnika
Anglicky: Arnica
Rusky: Арника горная
Španielsky: Arnica
Taliansky: Arnica
Poľsky: Arnika górska
Maďarsky: Hegyi Árnika
Astrovité - Asteraceae
Opis: trváca bylina s priamou stonkou dorastajúca do výšky 50 cm, kvety v úboroch sú nápadné oranžovožltej farby. Arnika rastie na horských lúkach v kyslých pôdach. obľubuje piesčité, humusové a rašelinové pôdy. Kvitne od júna do augusta. Pre zriedkavý výskyt je v mnohých krajinách chránená (Česká republika) u nás sa vyskytuje ako poddruh ssp. montana.
Zber: Kvet sa zberá v čase kvitnutia v júni až auguste. Po usušení sa uchováva v tme.
Obsahové látky a účinky: Kvet obsahuje najmä flavonoidy (astragalín, izokvercitrín), silicu (0,1 %) polyfenolové zložky (kyselinu kávovú, cynarín), polyacetylenové látky, fytomelany, nenasýtené deriváty α-amyrinového typu, karotenoidné farvivá (luteín), polyiny, aminové zlúčeniny, cholín ai.
Koreň obsahuje až 0,15 % silice. Hlavnú zložku silice tvorí tymol a metyléter tymolu.
Zložky silice pôsobia bakteriostaticky. Flavonoidy majú spasmolytický a mierne diuretický účinok. Na zvieratách sa experimentálne dokázal účinok na srdcovo-cievny systém, zvýšenie objemu cirkulácie, zvýšenie krvného tlaku, zlepšenie cirkulácie v končatinách a v mozgu.
Použitie: V súčasnosti sa využíva protizápalový účinok len externe pri ekzéme a zápale kože. Vhodná je aj na pomliaždeniny a krvné podliatiny. Tinktúra je určená k vnútornému použitiu, a to len v zriedenej forme! Nikdy sa nepoužíva priamo na otvorené rany. Fytofarmaká s arnikou nie sú vhodné na vnútorné užívanie.
Vonkajšie použitie: Odvar a nálev: 2 g drogy na 100 ml vody (1 kávová lyžička je 0,5 g).
Vnútorné použitie sa neodporúča, v prípade užitia sa riedi vodou 5 - 10-násobne.
Ľudové použitie: používala sa ako univerzálny liek pri šoku a psychických otrasoch. Pri vonkajšej aplikácii sa veľmi dobre obnovuje tkanivo, odstraňuje nahromadená krv pri modrinách, pomliaždeninách, vytknutí a vykĺbení, tinktúra pôsobí aj pri vredoch a akné, ktoré odolávajú inej liečbe. Na základe skúseností sa arnika používala pri zápaloch žalúdka a čriev a pri ochoreniach priedušiek.
Nežiaduce účinky: prípravky s obsahom arniky nie sú vhodné pre deti, tehotné a dojčiace ženy. Pri lokálnej aplikácii sa môže u citlivých jedincov vyskytnúť alergická reakcia, pri vnútornom užití podráždenie tráviciacich ústrojov. Pri vnútornom užití je v nadmernom množstve arnika jedovatá. Potom sa môže tiež vyskytnúť zvracanie, zrýchlený pulz, sčervenanie tváre, ostrá bolesť, srdcová a respiračná dysfunkcia, tras, hnačka, bolesť brucha, vykašliavanie krvi. Droga je toxická najmä pre deti. Vyššie koncentrácie a nezriedené extrakty spôsobujú pri vnútornom použití pľuzgiere až odumretie svalstva.
Upozornenie: zámena pri zbere býva veľmi častá pre podobnosť s inými astrovitými rastlinami a tiež zámerná z dôvodu vzácnejšieho výskytu rastliny.
Terapeutická skupina: atiflogistikum, adstringerncium
.